Sida 1 av 1
Problem bakrutespolning
Postat: sön 15 jan 2012, 12:02
av robba86
Har ett störande problem med bakrutespolningen, den fungerar men den sprutar neråt istället för upp på rutan...
Kan man justera den på något sätt?
Re: Problem bakrutespolning
Postat: sön 15 jan 2012, 12:36
av Erico
Dra lös kåpan som sitter över munstycket i axelcentrum, sedan tycks jag minnas att man kan vrida munstycket runt till rätt position då det bara sitter intryckt. Har haft lös det på min bil men det var ett tag sedan. Lycka till.
Re: Problem bakrutespolning
Postat: sön 15 jan 2012, 13:47
av robba86
Erico skrev:Dra lös kåpan som sitter över munstycket i axelcentrum, sedan tycks jag minnas att man kan vrida munstycket runt till rätt position då det bara sitter intryckt. Har haft lös det på min bil men det var ett tag sedan. Lycka till.
Det behövs inga verktyg för att få lös kåpan? Bara att dra?
Re: Problem bakrutespolning
Postat: mån 16 jan 2012, 18:26
av Erico
robba86 skrev:Erico skrev:Dra lös kåpan som sitter över munstycket i axelcentrum, sedan tycks jag minnas att man kan vrida munstycket runt till rätt position då det bara sitter intryckt. Har haft lös det på min bil men det var ett tag sedan. Lycka till.
Det behövs inga verktyg för att få lös kåpan? Bara att dra?
Ja, tycks minnas att det bara är att dra/lirka loss den, men va försiktig. Som med all annan plast blir den säkert skör i kyla och kostar säkert som en sämre begagnad bil som reservdel på volvo

Re: Problem bakrutespolning
Postat: mån 16 jan 2012, 18:53
av TomasL
Jo det är bara att dra lirka. Men som ovan säger var lite försiktig.