Byta larmdiod till larmet s60
Postat: mån 26 dec 2011, 19:11
Byta larmdiod till larmet till en blå eller grön finns det någon klar lins man kan sätta dit istället för den röda som sitter där nu , eller hur har ni gjort med det.
TomasL skrev:Om man känner sig osäker med lödkolven så finns det färdigt att köpa.Ja jag vet om den sidan men tycker dom är lite väl dyra och sen ser det ut som att dom har tagit väck linsen och satt dit en annan diod bara, ser lite hobbyaktigt ut tycker jag, jag tänkte om man kunde sätta dit någon annan lins som skulle passa eller om det finns en hel överdel att köpa på volvo kanske det finns väl bilar utan larm.
Dock blir ju priset lite högre än att själv bara byta själva dioden:
http://www.bilupplysningen.se/volvo-s60 ... diod/165-0
volvotomas skrev:TomasL skrev:Om man känner sig osäker med lödkolven så finns det färdigt att köpa.Ja jag vet om den sidan men tycker dom är lite väl dyra och sen ser det ut som att dom har tagit väck linsen och satt dit en annan diod bara, ser lite hobbyaktigt ut tycker jag, jag tänkte om man kunde sätta dit någon annan lins som skulle passa eller om det finns en hel överdel att köpa på volvo kanske det finns väl bilar utan larm.
Dock blir ju priset lite högre än att själv bara byta själva dioden:
http://www.bilupplysningen.se/volvo-s60 ... diod/165-0
greeeken skrev:volvotomas skrev:TomasL skrev:Om man känner sig osäker med lödkolven så finns det färdigt att köpa.Ja jag vet om den sidan men tycker dom är lite väl dyra och sen ser det ut som att dom har tagit väck linsen och satt dit en annan diod bara, ser lite hobbyaktigt ut tycker jag, jag tänkte om man kunde sätta dit någon annan lins som skulle passa eller om det finns en hel överdel att köpa på volvo kanske det finns väl bilar utan larm.
Dock blir ju priset lite högre än att själv bara byta själva dioden:
http://www.bilupplysningen.se/volvo-s60 ... diod/165-0
Jo det finns hela delar utan hål i.
Jag köpte en sådan. borrade hål och lödde dit dioden.
Någon lins att köpa har jag dock inte sett till.
Link till hur man gör
http://www.svxc.se/phpBB2/viewtopic.php?t=12213