Sida 1 av 2

Fjäder/dämparbyte V70n

Postat: tis 15 nov 2011, 21:23
av LOTEZ
Hej!

Alldeles nyinkommen från garaget efter byta av fjädrar+dämpare runt om. Detta för att ev råda bot på det gnekande ljudet som uppstår varenda gång dämparen fick jobba minsta millimeter.

So far så verkar det ok. Men får se imorgon när jag ska ut i fara mer

Nu till min riktiga fråga. Passade på att sätta på sänkfjädrar när jag ändå skulle byta. Fick bli 55mm fram/40mm bak från skruvat.se.

Tycker nu att bilen står extremt "baktungt". Ska de vara så? Kommer den "sätta" sig när man kört ett tag? Den lutar åt fel håll om det förklarar det bättre... Fått fel grejer? :(

Re: Fjäder/dämparbyte V70n

Postat: tis 15 nov 2011, 22:23
av Danielv70
De sätter sig efter ett tag :)

Re: Fjäder/dämparbyte V70n

Postat: tis 15 nov 2011, 22:29
av LOTEZ
Tack Daniel. Jag hoppas verkligen du har rätt. Känns rätt Kalle-Anka nu vilja lova. Är så jäkla kass på det här med bilar alltså. Det ska bara funka :)

Återkommer med rapport om "ett par dagar"

Re: Fjäder/dämparbyte V70n

Postat: ons 16 nov 2011, 08:21
av turbo t5
När jag byte på min v70 för något år sen till 55/40 så blev bilen rätt så mycket högre bak en fram men nu är den lika hög fram som bak..så bilen borde sätta sig efter ett tag

Re: Fjäder/dämparbyte V70n

Postat: ons 16 nov 2011, 08:34
av LOTEZ
Låter bra de ni skriver grabbar! :) Lite orolig blev jag kan jag lova.. men säg en vecka eller så då eller? Tänkte nämnligen, efter tips, avvakta med 4hjulsinställning ett par dagar...?

Varför jag bytte var för att jag upplevde framdämparna som helt slut. Mycket gnek och gnissel.. Tyvärr kvarstår detta :???: Vad/vilka bussningar är väderkänsliga? Känns som det är extremt så fort tempen sjunkit ner mot 0:an.... och det låter i princip vid varje gång framvagne jobbar vid minsta lilla gupp/ojämnhet.....

Re: Fjäder/dämparbyte V70n

Postat: ons 16 nov 2011, 09:58
av turbo t5
efter ca 50 mil så skulle fädrarna sätta sig stog det i ett paper jag fick med mina fjädrar :wink:

Re: Fjäder/dämparbyte V70n

Postat: ons 16 nov 2011, 10:25
av LOTEZ
Kanon turbo!

Ingen info om va som kan tänkas gneka/gnissla?

Re: Fjäder/dämparbyte V70n

Postat: ons 16 nov 2011, 11:15
av gurrish
Jag skulle gissa på att fjädern kanske ligger mot något i ändarna. Hade en liknande ljud bak på min bil. Visade sig att det var fullt med sand och bös i fjädersätet. Spolade rent med högtryck och sedan blev det tyst. Värt att pröva kanske?

Re: Fjäder/dämparbyte V70n

Postat: ons 16 nov 2011, 11:56
av LOTEZ
>Gurrish.

Det är nytvättat o så i samband med bytet. Tänkte samma tanke. Har en ljudfil men vet inte hur man kan ladda upp den här.

Va tror ni om dessa? http://www.skruvat.se/Fjaderbussning-P12164.aspx

Sitter det såna orginal på bilen? Vart ska dessa sitta, alltså i vilken ordning? Någson som har sprängskiss?

Re: Fjäder/dämparbyte V70n

Postat: ons 16 nov 2011, 12:40
av lilleman
Kolla länken nedan där ser du att fjäderbussningen ligger närmast fjädern
o när du ändå har allt isär så sätt dit gummi isolatorer mellan fjädern o fjädertallriken. :)

http://www.s80.dk/DIY/fjederben/index.html

Mvh/Roger :)