Sida 1 av 6
Långsam att få upp Motortemp, kylfläkt går på lågfart.??
Postat: tis 08 nov 2011, 20:19
av jockep83
Hej. Har efter 1 månads ägande av denna V70 2,5T -05 märkt att det tar tid att få upp motortempen. Tidigare körde vi en S60T5 och den klättrade tempen upp till normal efter några kilometerskörning, har 6kilometer till jobbet och gissar på att s60 hade normaltemp på motorn efter ca 4,5-5 km. Vår "nya" V70 har inte kommit upp i normaltemp när jag kommit fram till jobbet, den ligger nog ca 2 sträck före rakt upp på mätaren då... Ute tempen har varit den samma senaste 1,5månaderna så det ska inte ha betydelse.
Kör jag längre sträckor så har jag oxå märkt att inte nålen på tempmätaren ställer sig rakt upp, den ställer sig ca 2mm före rakt upp?? kanske är olika på olika mätare...
Då till kylfläkten, Den startar och går på halvfart med gämna mellanrum från det att tempmätaren klättrat ungefär halvvägs upp... Så ska de väl inte vara???
Vad är mitt problem?? Tempgivare? termostat?
Har kopplat upp bilen med Autocom som jag har tillgång till, och inga felkoder finns!!
Re: Långsam att få upp Motortemp, kylfläkt går på lågfart.??
Postat: tis 08 nov 2011, 22:13
av Vojje
Ditt problem är att du försöker jämföra två bilmodeller med olika motorer med varandra.
Re: Långsam att få upp Motortemp, kylfläkt går på lågfart.??
Postat: tis 08 nov 2011, 22:16
av hollan
nålen skall stå i mitten när den är varm så en termostat som är dålig eller tempgivaren men eftersom det ändå är samma jobb så byt bägge
givaren går på en 2-300 så det är inga jätte summor
Re: Långsam att få upp Motortemp, kylfläkt går på lågfart.??
Postat: tis 08 nov 2011, 22:53
av TomasL
Som Hollan säger så är det antingen termostaten eller temp. givaren som strular.
Bilen borde komma upp i drifttemp på 6km körning tycker jag.
Re: Långsam att få upp Motortemp, kylfläkt går på lågfart.??
Postat: tis 08 nov 2011, 23:00
av jockep83
Vojje skrev:Ditt problem är att du försöker jämföra två bilmodeller med olika motorer med varandra.
Tror jag inte på iaf
Re: Långsam att få upp Motortemp, kylfläkt går på lågfart.??
Postat: tis 08 nov 2011, 23:01
av jockep83
Är det tempgivaren som styr när fläkten ska starta eller vad styr fläkten??
Re: Långsam att få upp Motortemp, kylfläkt går på lågfart.??
Postat: ons 09 nov 2011, 08:41
av Vojje
Jag är övertygad om att inte ens Volvo har ett så efterblivet diagnossystem att det inte skulle sätta felkod
om motortemp. inte går upp tillräckligt snabbt.
Re: Långsam att få upp Motortemp, kylfläkt går på lågfart.??
Postat: ons 09 nov 2011, 09:13
av TomasL
Vojje skrev:Jag är övertygad om att inte ens Volvo har ett så efterblivet diagnossystem att det inte skulle sätta felkod
om motortemp. inte går upp tillräckligt snabbt.
Om du läser hans inlägg ordentligt så går den inte upp i rätt arbetstemp, enl. mätaren, alls hur långt han en kör.
Du får vara hur övertygad du vill men detta är fel även om det finns felkoder eller ej.
Tyder på dålig termostat eller givare.
Re: Långsam att få upp Motortemp, kylfläkt går på lågfart.??
Postat: ons 09 nov 2011, 09:42
av Vojje
Som sagt, vad pinnen i temp.instrumentet, som dessutom är bortplockat eller på väg att bli på flera bilmodeller, visar är ointressant.
Det är verkligheten som gäller och den befinner sig lite längre fram. Under huven.
Att dessutom jämföra med en annan bilmodell, bara för att den också händelsevis råkade vara en Volvo, gör ju saken ännu dummare.
Re: Långsam att få upp Motortemp, kylfläkt går på lågfart.??
Postat: ons 09 nov 2011, 09:56
av TomasL
Jag tycker inte alls att det är ointressant vad temp. mäteren i min bil visar. (Sen att den är bortplockad på nyare modeller är inte relevant i detta ärendet.)
Tycker att det är ett av dom viktigare instrumenten i denna vagn. Det är inte bra för motorn att arbeta med för låg temp och detta är en visning av hur kylsystemet fungerar. Finns tyvärr ingen varning eller liknande om motorn ligger i lite för låg arbetstemp. Sen om mäteren i DIM visar på grader rätt temp spelar ingen roll men man ser avikelser.