Sida 1 av 1

kupéfläkten går igång !

Postat: tor 06 okt 2011, 19:55
av erkemannen
hejsan! har en volvo v70n -01 140hk. har lite problem med denna då kupéfläkten går igång helt random ibland, idag gick den igång på jobbet så bilen starta inte när jag skulle hem(antar att de va därför, funka med startkablar) så om någon vet vad det är för fel och vad ja ska göra åt det så får ni gärna kommentera! behöver hjälp! tack på förhand / Erik Blomquist

Re: kupéfläkten går igång !

Postat: tor 06 okt 2011, 20:07
av Rellac
Min startar också ibland, vilket den ska göra enligt instruktionsboken, för att göra sig av med fukt. Efter 50min startar fläkten och går i 7min eller något liknande. Dock ska väl inte fläkten starta om den anser sig ha för lite kräm kvar i batteriet tror jag.

Re: kupéfläkten går igång !

Postat: tor 06 okt 2011, 20:16
av erkemannen
okej, nej ja tycker inte att den borde göra slut på all ström som finns ? har iofs ett slutsteg som står på hela tiden också, men kan de ha något med detta att göra ?

Re: kupéfläkten går igång !

Postat: tor 06 okt 2011, 20:29
av Rellac
Om slutsteget står på hela tiden så skulle det kunna dra slut din ström om batteriet inte är helt fräscht. Annars kanske du har en annan strömtjyv nånstans, men jag skulle dra en remote till steget så det inte står på hela tiden.