Sida 1 av 2
Tips på batteriladdare S80 T6 / 2000...
Postat: tor 19 maj 2011, 00:25
av depthless
Min Volvo har nu stått stilla i två månader och batteriet verkar helt urladdat igen. Har inte haft tid och råd att byta styrenhet på bilden, därför har den inte rullat på ett tag. För ca. två månader sedan köpte jag ny larmsats (hela kitet) eftersom larmet inte funkade som det skulle, och nu ikväll blinkar inte larmdioden längre, så jag antar att bilbatteriet är tomt.
Batteriet är tämligen "nytt", det är ett Volvo orignal, vet inte exakt modell eftersom jag befinner mig på annan ort nu än var bilen är. Jag köpte det som de rekommenderade till en T6:a.
Jag tänkte att det nog är dags att köpa en ordentlig billaddare nu men vet inte vad jag ska välja. Har ni några bra tips, typ någon produkt som finns på Biltema eller Claes Ohlson?
Re: Tips på batteriladdare S80 T6 / 2000...
Postat: tor 19 maj 2011, 02:19
av Kena
C-tek:s större modell som kan rekonditionera batterier som varit djupurladdade
Re: Tips på batteriladdare S80 T6 / 2000...
Postat: tor 19 maj 2011, 07:32
av TomasL
Kan bara hålla med föregående "talare". Sattsa på en C-tek. T.ex en MXS 5.0 som har rekondfunktion.
Själv har jag en äldre modell, CS3600, och är grymt nöjd med den. Den gör sitt jobb med bravur.
Re: Tips på batteriladdare S80 T6 / 2000...
Postat: tor 19 maj 2011, 16:25
av wissel
Mina funderingar är att C-tek laddaren är prissatt s in i bängen fel.
idag finns ofta Billaddare p Classe, Biltema eller till och med ÖoB
för en 300-500 pix. Som "kan" samma saker som den "idiotdyra" varianten.
Kolla om den kan "reconda" och ligger på runt 5 amp. s är du hemma.
Normalbilisten använder den några ggr per år s varför köpa dyrast möjligt ?
Jag vet att jag nu får på skallen men det är okej...

Re: Tips på batteriladdare S80 T6 / 2000...
Postat: tor 19 maj 2011, 18:41
av Kena
Jo, det finns original och så finns det kopior.....
Re: Tips på batteriladdare S80 T6 / 2000...
Postat: tor 19 maj 2011, 19:03
av TomasL
wissel skrev:Mina funderingar är att C-tek laddaren är prissatt s in i bängen fel.
idag finns ofta Billaddare p Classe, Biltema eller till och med ÖoB
för en 300-500 pix. Som "kan" samma saker som den "idiotdyra" varianten.
Kolla om den kan "reconda" och ligger på runt 5 amp. s är du hemma.
Normalbilisten använder den några ggr per år s varför köpa dyrast möjligt ?
Jag vet att jag nu får på skallen men det är okej...
Visst, du har allt lite rätt i det du säger tycker jag. Man använder den ju kanske inte så mycket.
Jag skulle dock satsa på en C-tek MXS 5.0.
Biltema har en ren kopia på denna:
http://www.biltema.se/sv/Bil---MC/Bil-t ... tladdare1/
Den kostar dock 599 och jag skulle gladeligen lägga till 200:- och få C-teken.
C-teken har 5års garanti.
Re: Tips på batteriladdare S80 T6 / 2000...
Postat: tor 19 maj 2011, 19:34
av Johnnie
Jag fick tag i C-tek multi XS 4003 på närmaste volvoåterförsäljare för 695 kr.
Den har rekondfunktion och verkar mycket bra, helt nöjd med den. :D
Re: Tips på batteriladdare S80 T6 / 2000...
Postat: fre 20 maj 2011, 12:06
av depthless
Hej, tackar verkligen för tipsen. Håller med att man inte behöver köpa det snordyra alltid, men om det är bra kvalité och håller i många år, samt har lång garantitid, då är det nog att satsa på.
Här kommer jag med en liten följdfråga.
Förra gången batteriet var helt dött i bilen kunde jag inte öppna bilen med larmdosan, utan fick öppna med nyckel. Detta innebar att bagageluckan var helt stängd och inte gick att öppna.
Kan jag ladda batteriet via motorhuven, dvs. där finns ju en plus och minuspol där som går till batteriet till bagageutrymmet?
Re: Tips på batteriladdare S80 T6 / 2000...
Postat: fre 20 maj 2011, 12:12
av greeeken
Hej
Japp det kan du.
Kan du inte öppna bagageluckan med nyckel?
Re: Tips på batteriladdare S80 T6 / 2000...
Postat: mån 30 maj 2011, 19:11
av depthless
Hej på er,
jag köpte en CTEK MXS 4003 - bäst pris på den, kostade 695:- som "Johnnie" tipsade om. Dock var den inte på 5 A, "bara" 4 A, vad har det för skillnad egentligen? Skulle vara bra att veta.
När jag skulle öppna bilen med dosan var batteriet dött så klart, så jag öppnade chaufförsidans dörr och poppade upp motorhuven. Testade först där om det gick att ladda, men då gav CTEK indikation att något var fel. Trodde inte jag kunde öppna bagageluckan tidigare eftersom jag inte sett nyckelhål, men det var dolt, så när jag väl hittat den och öppnat testad jag ladda direkt på batteriet. Där började det köra en liten testsekvens med då gick billarmet, så det var bara att dra ut strömsladden.
Jag tog loss batteriet helt sen (finns det någon speciell ordning man ska avmontera sladdarna här?), började med att koppla bort minus först och sedan plus. Sedan såg jag att det gick en tunn liten svart kabel rakt in i batteriet, vad har den för funktion?
När jag tog upp batteriet i lägenheten valde jag "rekond"-mode, och då gick allt som det skulle. Nu laddar batteriet på "bulk" och det verkar vara helt OK nu. Inga felmeddelanden (lysdioder), visade att det hade tagit skada under den hårda vintern.
När jag nu ska montera på batteriet igen, vad ska jag tänka på då?
Ska plussladden på först, sedan minus? Den tunna svarta sladden in sedan (den som kopplas på sidan)? Är det bara att testa starta bilen sen?