Sida 1 av 1

Tips på bilvax?

Postat: tor 12 maj 2011, 15:31
av pang58
Hej.
Jag planerar att ta hand om "pärlan" och bl.a. vaxa den i nästa vecka. Vad rekommenderar ni för cleaner och vax för att få ett bra resultat? Färgen på bilen är ljusblå metallic (polarctic) och det är inga större mattheter i lacken.

Re: Tips på bilvax?

Postat: tor 12 maj 2011, 18:45
av Kena
Skippa vaxningen och lämna in för en lackbehandling istället. Har vaxat och avfettat bilar jag haft så du kan inte ana det, men fick ett bra pris (1500kr) för att testa det istället. Kommer aldrig köpa en vaxburk igen. De pengar man betalar för alla grejjor och avfettning osv tjänar lackbehandlingen igen.

Re: Tips på bilvax?

Postat: tor 12 maj 2011, 22:57
av Rellac
Vill du göra själv:
Beroende på skicket på lacken förstås (tvättrepor, skador etc):
Börja med Menzerna power finish, med maskin och halvhårda trissor, sen Menzerna super finish med mjukare trissor. Torka av lacken med typ isopropanol och lägg sen flera lager Ultima paint guard plus, med 12 tim mellanrum. Sen har du en blank och skyddad bil :)

Re: Tips på bilvax?

Postat: fre 13 maj 2011, 07:49
av Volvo4life
Satsa på Lahegas produkter så blir du nöjd!

Re: Tips på bilvax?

Postat: sön 15 maj 2011, 12:42
av dieselmagnus
Med budgetmaskiner kommer man faktiskt ganska långt. Jag använder Sonax rubbing eller polish beroende på lacken. Sedan ett lager med Turtle nanowax och sedan ett lager Turtle Top-seal. Det duger åt mig och jag har blankast bil på jobbparkeringen. Finns säkert bättre saker men jag är nöjd. Brukar efter ca 10 tvättningar nytt lagger top-seal.
Jag använder smartabs schampo (de grå flaskan) som innehåller carnubavax.