Sida 1 av 1

Kombiinstrument, vilka passar? V70 2,4 170 hk-03a

Postat: tis 26 apr 2011, 22:56
av Hjelmberg
Hej har fått megahaveri på mitt instrument allt har flippat ut. Har tänkt att byta till ett beg, jag har läst en massa trådar om detta och verkar vara lite olika bud.

Mitt Instrument Har följande märkning
VCCP/NO 8637993
SPNR 8602471
YZK PNO 69294-620T

Har läst att man kan montera ett instrument irfån en 04a vilka nr skall man titta på då?

Har även läst att om man hittar ett instrument med lägre mätarställning, justeras det till bilens nuvarande mät ställning stämmer detta?

Mvh Daniel, har bilen till salu och ett flertal intreserade INTE så roligt när man talar om att det strular lite nu ??:-/

Re: Kombiinstrument, vilka passar? V70 2,4 170 hk-03a

Postat: ons 27 apr 2011, 10:07
av Techsupport
Det går inte helt 100% säga vilket instrument som garanterat kommer fungera i din bil. Oavsett om siffrorna på det begagnade instrumentet du köpt är i princip likadana så är det inte säkert att det varken kommer fungera direkt i bilen eller ens programmera in på Volvo.

Angående -04 instrument så kan Volvo programmera in NYA sådana. Ytterst tveksam till att de kan programmera in begagnade.

Den lagrar alltid det högsta värdet(mätarställningen). Har du högre mätarställning i CEM än i instrument så får du det värdet som CEM lagrat och tvärtom.

Mitt tips är att antingen reparerar du ditt befintliga instrument eller köper ett nytt. Köper du ett begagnat så är chansen väldigt stor att samma fel återkommer. Nu spelade det ju inte så stor roll om du ska sälja bilen men det kan vara skönt att ha det på papper :-)