Sida 1 av 1
BBS fälgar = Volvo orginal????
Postat: sön 20 mar 2011, 11:57
av jockep83
hej hej.. jag har en uppsättning 18" Nebula fälgar som jag tror är volvo orginal och det sa oxå volvo säljaren åt mej när jag köpte bilen.. Har nu fått höra att volvos orginalfälgar ska vara märkta med BBS någonstans, vilket mina inte är.. I mina fälgar står det bara massa nummer och Made in Germany. BBS tillverkas ju i tyskland va jag vet så kan dessa vara orginal även fast det inte är stansat BBS någonstans??
Anledningen till att jag undrar är för att jag tänkt sälja dessa och köpa 19" istället, och har fått veta att orginal Nebula är rätt eftertraktade fälgar....Så jag vill ju inte anonnsera ut dom som orginal ifall det inte är det..
Re: BBS fälgar = Volvo orginal????
Postat: sön 20 mar 2011, 13:52
av AndreasGLT
Vill minnas att på originalen ska BBS vara inpräntat mittemot ventilhålet på utsidan av fälgen.
I länken ser du det nere tv.
http://www.blocket.se/stockholm/Volvo_N ... m?ca=6&w=3
Re: BBS fälgar = Volvo orginal????
Postat: sön 20 mar 2011, 14:06
av jenu
Jag har köpt nya Eudora, och de har ju också varit tillverkade av BBS förut. På mina fälgar finns inte något BBS märke instämplat heller utan det står Made In Italy på baksidan. Enligt Volvo så finns det två reservdelsnummer på både Eudora och Nebula vilket i detta fallet verkar betyda att de har bytt leverantör i något skede. Så nog kan det vara äkta Nebula som du har.
Re: BBS fälgar = Volvo orginal????
Postat: sön 20 mar 2011, 15:23
av jockep83
jag misstänkte att de har bytt leverantör... hade de varit billiga kopior så hade de nog inte stått made in germany... :D
Re: BBS fälgar = Volvo orginal????
Postat: sön 20 mar 2011, 17:04
av JE Jr
jenu skrev:Jag har köpt nya Eudora, och de har ju också varit tillverkade av BBS förut. På mina fälgar finns inte något BBS märke instämplat heller utan det står Made In Italy på baksidan.
Förut fick man med blanka heltäckande långa ventilhattar med BBS instämplat till dessa, hur fick du där? Inga blanka ventilhattar alls?
Re: BBS fälgar = Volvo orginal????
Postat: sön 20 mar 2011, 19:24
av jenu
Nej, inga blanka ventilhattar. :(
Re: BBS fälgar = Volvo orginal????
Postat: sön 20 mar 2011, 20:00
av JE Jr
Aha, tråkigt.
Vill du ändå ha dem fast du inte har BBS-fälgar så har de artikelnummer 9192492 kostar ca 28spänn styck.
Re: BBS fälgar = Volvo orginal????
Postat: mån 21 mar 2011, 18:57
av jenu
Tack så mycket! Det blir nog till att beställa sådana tills man skall byta till sommardäcken. :D
Re: BBS fälgar = Volvo orginal????
Postat: mån 21 mar 2011, 20:17
av llesrof
Det är väl inte bara BBS som tillverkar volvos fälgar? Det är möjligt att BBS tillverkar just Nebula men även Borbet tillverkar fälgar åt Volvo. Har jag hört :D Fast då står det ju Borbet på fälgen.
Re: BBS fälgar = Volvo orginal????
Postat: tis 22 mar 2011, 08:54
av Funk
Ett av problemen kan vara att det gamla hederliga BBS faktiskt gått i konkurs.... verksamheten drivs om jag förstått det rätt idag av ett helt annat företag och BBS är bara ett produktnamn.
/Thomas