Sida 1 av 1

Xenon ändrat färg pg att ge upp?

Postat: sön 30 jan 2011, 11:18
av vbc
Hallå

Ena halvljuset har ändrat färg till lila/blått jämfört med det andra som lyser normalt. Kan det vara ett tecken på att själva lampan är på väg att ge upp eller ngt annat trassel?

XC70 -05 (med xenon)

Re: Xenon ändrat färg pg att ge upp?

Postat: sön 30 jan 2011, 11:28
av Larzan
korrekt.

Re: Xenon ändrat färg pg att ge upp?

Postat: sön 30 jan 2011, 11:34
av Lövet
Ja. Byt båda samtidigt också så att du får samma färg på båda sidorna.

Re: Xenon ändrat färg pg att ge upp?

Postat: sön 30 jan 2011, 12:00
av vbc
Beter sig xenon lampor som vanliga dvs ger en av dem upp så är det bara frågan om timmar innan den andra också ger sig? Alltid byte parvis (frånsett ofoget med ev olika färg?)

Mvh /thomas

Re: Xenon ändrat färg pg att ge upp?

Postat: sön 30 jan 2011, 13:38
av Lövet
Normalt sett brukar de ge sig samtidigt. Men samtidigt betyder några månader, inte timmar i det här fallet. Men byt båda samtidigt, den andra kommer att gå sönder snart.

Xenonlampor tappar ungefär 50% av sin ljusstyrka gradvis under livslängden så det blir rejäl skillnad mellan lamporna om du inte byter.

Re: Xenon ändrat färg pg att ge upp?

Postat: mån 31 jan 2011, 19:16
av trollerolle
Köp märkeslampor (Osram el Philips) och ställ inte till det med att förändra ljusets "vithet" med diverse lampor som går att köpa på nätet. Om du kollar http://www.xenonkungen.se så kan du se utbudet

Re: Xenon ändrat färg pg att ge upp?

Postat: lör 19 feb 2011, 17:57
av vbc
TVI VALE! Vilket eländigt pillrande..... MEN absolut inget annat än STORT tålamod krävs dvs vem som helst bestyckat med sådant kan "enkelt" helt klart byta lamporna själv

Ett tips värt att minnas, om det råkar var byte på just på den vidrigaste sidan som krävs = höger, påfyllningen till spolarvätskan, översta röret sitter med en skruv och kan enkelt tas väck vilket borgar för några mm mer utrymma för att komma åt!:) Bara skruva loss skruven påfyllningsröret sitter i och dra upp!

Frånsett piller och de vidriga spännfjädrarna som håller lamporna på plats tycks ett par väldigt tunna kablar också befinna sig i lamphuset enbart för att försvåra lampbyte. Undrar om ngn här vet vad dessa klena/tunna kablar är till för (verkar på tok för klena t o m för p-ljus???

Ett byte befogar helt klart intag av maltdryck som BELÖNING! (man får faktiskt helt klart juste sådan vid eget byte å "snålköp" av lamporna på netet kontra gödsla Bilia eller likande!:)