Sida 1 av 1

abs/antisladd låter konstigt S60 -01

Postat: sön 05 dec 2010, 00:36
av ercmeister
Tjenna! har en s60 - 01 och när det nu är halt ute så har jag märkt att det låter konstigt från antisladdsystemet speciellt.. speciellt då när hjulen släpper och det börjar gå in och strypa.. det blir ett konstigt ljud nästan knarrande.. samma gäller om man gör en tvär inbromsning så abs:en går in så låter det lika.. någon som har samma eller vet vad det kan vara?

Re: abs/antisladd

Postat: sön 05 dec 2010, 00:42
av gnestakalle
Det är normalt, det låter så där när antislir arbetar.

Mvh GK

Re: abs/antisladd

Postat: sön 05 dec 2010, 18:23
av mikael_81
Hör också dessa ljud som du beskriver, dom säger att det är ett normalt ljud.
Är det speciellt för volvo detta "knarrande"?

På våran andra bil (VW-polo -08) hörs inget ljud alls när antispinn och ABS slår till.

Re: abs/antisladd

Postat: mån 06 dec 2010, 18:38
av ercmeister
mikael_81 skrev:Hör också dessa ljud som du beskriver, dom säger att det är ett normalt ljud.
Är det speciellt för volvo detta "knarrande"?

På våran andra bil (VW-polo -08) hörs inget ljud alls när antispinn och ABS slår till.
ja det kan man fråga sig om det är speciellt för volvo :) för vi har en vw passat - 10 med och den låter det inte heller något ifrån

Re: abs/antisladd

Postat: tis 07 dec 2010, 09:47
av mikael_81
Har även detta knarrande ljudet efter jag bromsat och ABS jobbat, ABSens knackande ljud hörs, efter när jag släpper bromsen hörs detta knarrande ibland! Är detta också normalt?
Är det flera som hör detta på sina bilar? (Har en s60-01)

Re: abs/antisladd

Postat: tor 20 jan 2011, 13:13
av henkelol
Har en s60 -01 med precis samma problem som du beskriver. Världigt störande ljud. Alla som åker med frågar alltid vad det är som låter, ganska tråkigt.

Re: abs/antisladd

Postat: tor 20 jan 2011, 15:19
av mikebike
Kör man AWD slipper man (o-)ljudet. :wink:

Re: abs/antisladd låter konstigt S60 -01

Postat: fre 21 jan 2011, 10:15
av Kena
Det (o)ljudet låter bara under en viss hastighet, eller hur? det är för att den jobbar med Abs systemet och bromsar det spinnande hjulet upp till en viss hastighet. När man kommer upp i en viss hastighet stryper den motoreffekten istället. Men visst låter det billigt, på min blinkar lyset också även när Abs:en jobbar då man bromsar.