Sida 1 av 1

Hur kollar man oljenivån på en automatväxlad S80

Postat: fre 22 okt 2010, 22:46
av helgonet1
Hej

Grannen har köpt en S80-01- 2.4t. Likadan bil som min förutom motor och växellåda. Hans är automatväxlad. Var nånstans kan man hitta oljestickan till automatlådan? ?:-/

Re: Hur kollar man oljenivån på en automatväxlad S80

Postat: fre 22 okt 2010, 22:57
av CarMan
oljestickan sitter mellan motor o låda, i framkant (den är kort o gömersig bakom en slang)

Re: Hur kollar man oljenivån på en automatväxlad S80

Postat: fre 22 okt 2010, 23:09
av helgonet1
CarMan skrev:oljestickan sitter mellan motor o låda, i framkant (den är kort o gömersig bakom en slang)
Ok för vi letade för glatta livet utan att se skymten av den men vi väl försöka igen imorgon

Update: Han har hittat den. :-DD

Re: Hur kollar man oljenivån på en automatväxlad S80

Postat: tis 26 apr 2011, 19:25
av Alucinor
Lånar tråden.

Fick höra på Volvo idag att för att få korrekt avläsning på oljenivån i automatlådan, ska man se till att oljan är ordentligt varm och att man sen kollar nivån med motorn igång (växeln i P). Är det så man verkligen ska göra, så är min nivå för låg! Kanske därför den växlar så hårt emellanåt... :shock:

Re: Hur kollar man oljenivån på en automatväxlad S80

Postat: tis 26 apr 2011, 19:45
av dieselmagnus
Oljan ska kollas när bilen är varmkörd och bilen skall stå på tomgång med P ilagd. Oljan skall vara klarröd och inte lukta bränt. Jag brukar byta oljan med 8000-mils intervall för att hålla lådan i trim. Du kan ju prova att söka på B4 lock så kan du klanske läsa dig till ditt bekymmner.

Re: Hur kollar man oljenivån på en automatväxlad S80

Postat: tis 26 apr 2011, 20:02
av Alucinor
dieselmagnus skrev:Oljan ska kollas när bilen är varmkörd och bilen skall stå på tomgång med P ilagd. Oljan skall vara klarröd och inte lukta bränt. Jag brukar byta oljan med 8000-mils intervall för att hålla lådan i trim. Du kan ju prova att söka på B4 lock så kan du klanske läsa dig till ditt bekymmner.
Min olja byttes för ca 1000mil sedan. B4-locket för 600mil sedan. Volvo är inne på att mitt ventilpaket är problemet med dom hårda växlingarna, men om inte ens oljenivån stämmer så kanske man ska fylla på först och främst! :)

Re: Hur kollar man oljenivån på en automatväxlad S80

Postat: tis 26 apr 2011, 22:13
av hollan
tänk bara på att det tar låång tid innan oljan i lådan är varm räcker inte på långa vägar att motorn har uppnått arbetstemperatur utan en runda på ett par mil bör du köra innan du stannar går igenom alla växlar ett par sekunder i vart läge sen i p och kolla nivån

Re: Hur kollar man oljenivån på en automatväxlad S80

Postat: ons 27 apr 2011, 20:45
av Alucinor
Har nu efter att ha bränt mig halvt fördärvad på handen och armen lyckats kolla oljenivån när oljan varit rejält uppvärmd (idiotisk placering av oljestickan! Hur f-n är det tänkt att komma åt den utan att bränna sig på motor och kylarslang?). Det fattades iaf en skvätt som jag fyllde på med Volvos originalolja. Och döm om min förvåning, växellådan växlar bra mycket mjukare nu! Att ca 1.5-2dl olja kunde göra sån skillnad! Måste varit Volvo som inte fyllde tillräckligt när oljebytet gjordes, för den har då inte läckt nåt, vad jag sett. Sist jag lossade underkörningsplasten var den snustorr.