Sida 1 av 1
Synkringar till M56L2
Postat: tis 28 sep 2010, 08:45
av HDärroligare
Har letat förgäves efter synkringar till lådan på min D5:a -04 men det verkar stört omöjligt. Jag har inte lust att köpa en hel låda som kan vara i vilket skick som helst när det bara är ringarna som behöver bytas till backen.
Har någon ett tips på hur jag hittar nya? :|
Re: Synkringar till M56L2
Postat: tis 28 sep 2010, 15:35
av Tomasv70
Vet ej om denna firma kan hjälpa dig:
[
http://www.automatlador.se]
På deras hemsida står att de säljer delar så kan kanske vara värt ett samtal,
Re: Synkringar till M56L2
Postat: ons 29 sep 2010, 15:54
av HDärroligare
Tyvärr kunde inte heller dessa specialister hjälpa till. Volvo släpper inte några delar till lådorna överhuvudtaget utan det är utbyteslådor som gäller. Har hittat en beg i Göteborg som jag kan använda.
Tack för försöket! :)
Re: Synkringar till M56L2
Postat: ons 29 sep 2010, 19:44
av inkognito
Det är ju helt sjukt, skall man inte få reparera grejerna själv, de är ju otroligt, de vet hur billigt det är att fixa, men tvingar folk att köpa utbyteslådor till ohumana överpriser, borde ju fan gå att anmäla på något sätt.
Kollat något med utlandet Tyskland/ England m.m.?
Re: Synkringar till M56L2
Postat: tor 30 sep 2010, 06:48
av rd350
Det är inte så att byteslådorna ligger lika bra till i pris som de till 850 gjorde sist jag kollade? Nu var det ett tag sen men ca 15000 för en ny låda är väl ganska överkommligt? Men vist är det dummt att det inte finns reservdelar. Det sägs dock att lådan ska vara svår att få isär utan att fördärva något har dock inte provat själv, någon som gjort?
Re: Synkringar till M56L2
Postat: tor 30 sep 2010, 08:05
av HDärroligare
Min vän som är Volvomek, har rivit den gamla lådan utan problem, så det är inte grejen. Jag tror det beror på problematiken Volvo hade med dessa lådor tidigare och att man vill ha koll på de lådor som monteras för att slippa dyra garantikostnader. En utbyteslåda ligger helt riktigt på ca 15 000. Nu plockar vi ihop en låda av två och det blir hur som helst billigare.