Sida 1 av 3

Glappande pos.ljus bak...

Postat: ons 15 feb 2006, 16:48
av Jaco
Hej, har en v70 -01 på vilken ena lampan på positionsljuset i bak glappar. Om jag knackar till lätt på bakljuset (utifrån) så funkar det igen, men så när bilen står typ över natten så är problemet tillbaka igen nästa morgon. Vad är problemet, dålig kontakt?

Postat: ons 15 feb 2006, 16:52
av Frigge
Byt lampa så slipper du knacka på varje morgon :lol: .
Tråden i lampan är av och "brinner" ihop när du knackar till på
lyktan o trådarna får kontakt igen.

/Fredrik

Postat: ons 15 feb 2006, 16:57
av Jaco
Tack för tipset, men nu är det så att lampan är nybytt igår. Kan den ha pajat så snabbt igen alltså?

Postat: ons 15 feb 2006, 17:04
av Frigge
Dum fråga som måste ställas. Bytte du rätt lampa ? Det är 2 på varje sida . Annars låter det som glappkontakt.

/Fredrik

Postat: ons 15 feb 2006, 17:07
av Jaco
Japp, jag har bytt rätt lampa. De övre pos.ljusen på bägge sidorna var trasiga så dessa byttes på Volvo igår, då jag hade bilen inlämnad för ett annat ärende.

Postat: ons 15 feb 2006, 17:44
av maf
Jaco skrev:Japp, jag har bytt rätt lampa. De övre pos.ljusen på bägge sidorna var trasiga så dessa byttes på Volvo igår, då jag hade bilen inlämnad för ett annat ärende.
Föreslår att du går tillbaka och får lampan utbytt gratis av Volvo. Kan ju absolut inte uteslutas att det blir fabrikationsfel på ett fåtal lampor.

Om inte det bytet hjälper så är det troligen något annat inne i lamphuset som glappar.

Postat: ons 15 feb 2006, 18:56
av Loner
låter ju som lampan.. prova att skifta lampor höger/vänster om du inte har fler att prova med och se om felet flyttar sig.

/L

Postat: ons 15 feb 2006, 22:09
av Peelle
Har precis samma sak på vänster bak på min v70 2.4t -01. Har kollat och byt lampa, men det dyker upp med jämna mellanrum i alla fall inte så ofta som för dig varannan månad ungefär.
Har inte orkat bry mig ännu....Kanske fler som har sett samma fenomen och vet vad som felas?

Postat: ons 15 feb 2006, 22:32
av åsaboe
Hur lampsocklarna ser ut på V70 har jag inte en aning om, har inte behövt titta efter :wink: Men på 245:an vi hade kunde det bli konstigheter med lamporna, fick tipset på macken att bocka till kontaktblecken, de kan tryckas en aning för långt och med tiden anta fel position så att säga. Jag tryckte till blecken på de ställen där lamporna krånglat, och sedan fungerade det igen. Kan kanske vara något sådant?

Postat: ons 15 feb 2006, 23:26
av Jaco
Tack för alla svar! Ska ge mig ut imorgon och se vad problemet kan vara.