Sida 1 av 3

Elfel? V70N T5 -00

Postat: mån 26 jul 2010, 17:50
av DunderKlumpN
Hej!

Mina V70 har börjar bråka med mig.
Det började med att vid några minuters musikspelade med bilen avständ så fick jag fel "LÅG BATTERISPÄNNING".

Vet jag vet så har batteriet aldrig vart bytt i bilen, så jag slängde i ett Biltema batteri på 70A+(72 om jag inte misstar mig). Efter detta så fungerade bilen bra i någon vecka, men fick igen "LÅG BATTERISPÄNNING" med tänningen på i ca 2min. Då kollade jag vad bilen laddade med hjälp av en multimeter. Vid detta tillfälle visade den ca 13.2Volt. I samband med detta började bilen bromsa av sig själv när jag körde, men slutade då ja stängde av DSC. Detta felet försvann efter ett par dagar, då passade jag på att kolla vad bilen laddade igen, då visade den ca 14.2V.

Nu har bilen blivit värre, senaste 2 veckorna har den vart svår startad, den orkar inte dra runt startmotorn, men vid andra eller tredje försöket startar den. Förra veckan började den ge felkoder innan bilen var startad, ABS och Antisladd service erfordras, men dessa släcks så fort bilen startar. Några utav dessa gånger då del felkodar så går det inte heller veva ner rutor, stereon startar inte(dock startar slutsteg med sub). När bilen är igång så startar stereon och rutorna fungerar igen. Vid vissa tillfällen startar den direkt och ger inga felkoder. Spelar ingen roll om jag kört långt innan eller hur länge bilen stått.

Bilen går utmärkt när den väl är igång, är rädd att den inte skall starta en morgon när jag skall till jobbet.

Någon som vart med om liknande fel tidigare? Har läst runt lite på forumet, men inte lyckats hitta något som passar. Ser dock att många rekommenderar med att köra bilen till verkstad när andra "elfel" fel dyker upp, är detta enda utvägen?

Kan det vara generatorn som gett upp? Dessa går inte göra något åt, utan krävs att man köper ny?

Kan även tillägga att jag kollade felkoder för ett tag sedan, innan alla problem började. Då sa de till mig på verkstaden att "låg batterispänning" fanns i fel minnet.

Mvh Mattias

Re: Elfel? V70N T5 -00

Postat: mån 26 jul 2010, 18:15
av wissel
:-O) Tycker det verkar som om din ABS box behöver "lödas om"..... gör en sökning på abs box så hittar
du folk här på forumet som gör jobbet åt dig = billigare än en ny box jag lovar.
Har även för mig att det finns Mektips om du vill göra det själv......:-O)

Re: Elfel? V70N T5 -00

Postat: mån 26 jul 2010, 20:11
av DunderKlumpN
Har försökt leta runt lite, men hittar inget om att löda om abs box i V70N, utan hittar bara för gammla V70.

Re: Elfel? V70N T5 -00

Postat: mån 26 jul 2010, 22:04
av wissel
Tror det är samma box faktiskt.....har du hittat där det finns foton på
hur det ser ut under locket. jag vet att jag sett Mektips med foton som visar exakt
var du skall löda osv. men det kan ju vara på "tvillingforumet" svxc.se. Ser TopGun nu =hinner inte :D

Re: Elfel? V70N T5 -00

Postat: tis 27 jul 2010, 07:36
av DunderKlumpN
Jag lyckades hitta lite bilder från den gamle boxen. Ska se om jag får tid i veckan att plocka ner det för att kika.

Tror du att detta är lösningen för alla mina "problem"?

Re: Elfel? V70N T5 -00

Postat: tis 27 jul 2010, 08:31
av DunderKlumpN
Kanske även skall tillägga att larmet har gått på bilen några gånger efter att jag låst den.
Igår tog det 15sek innan larmet gick, i helgen tog det circa 30min innan larmet gick.

Re: Elfel? V70N T5 -00

Postat: tis 27 jul 2010, 09:33
av wissel
jag tror att det kan vara ABS Boxen = Ja.
Men det finns väl en hel del Forumkompisar i din närhet
som har PPC Felkodsläsare som kanske hjälper dig med en riktig Felkodsavläsning innan du drar till Verkstad !?
Jag hjälper de som bor i min närhet, för att hålla verkstadskostnaderna någorlunda i schack .
Du kan ju ha flera fel typ att backup batteriet i din sirén har sagt upp sig, hörs sirenen med full styrka när larmet går ?
Förresten ! Du har väl ett annat larm än V70N eller hur ? Så jag vågar inte gissa där ...............
men som sagt, "julgran" i Dim enheten med ABS mm. betyder ofta ABS BoxLödning.
Freddie :-O)

Re: Elfel? V70N T5 -00

Postat: tis 27 jul 2010, 09:42
av DunderKlumpN
Det lät som sirenen gick på full styrka, har aldrig vart med om att larmet gått innan.
Vad menar du med annat larm än V70N? Vad jag vet så är det bara "standard" larmet i bilen, alltså inget eftermonterat.

Re: Elfel? V70N T5 -00

Postat: tis 27 jul 2010, 10:04
av wissel
Vad jag förstår så har du en -00a, nya eller gamla modellen ?
Modellår 2001 var ju en ny konstruktion i mycket ?
-00 orna kom i såväl nya som gamla kostymen, Fordonsår kan vara 00 med Modellår 01 ! eller 00 !
Kollar du lättast via chassinr....10 siffran anger Modellåret.

Re: Elfel? V70N T5 -00

Postat: tis 27 jul 2010, 10:10
av DunderKlumpN
Okej, får kika på det när jag är vid bilen.
Det är "nya" karossen iallafall.