Sida 1 av 1

Darrande sidospegelglas

Postat: sön 11 jul 2010, 19:52
av AIK
Hej,
För någon vecka sedan började vänstra glaset på sidospegeln "darra". Alltså inte hela kåpan och allt utan man ser att det är nederkanten på spegelglaset. Döm om min förvåning när även den högra började likadant här om dagen.
Någon som vet vad det kan bero på och hur de är fästa. Går det att trycka till dem tro eller är det limat på något vis?
Det gäller en Volvo V70 -04.

Mvh

Peter

Re: Darrande sidospegelglas

Postat: mån 12 jul 2010, 11:56
av III
Lustigt att du nämner detta. Också råkat ut för detta. Själva glaset som släpper från glasets bakstycke. Blivit rådd att limma detta med glaslim. Limmade i går och det funkade bra. Får se hur det funkar över tid. Blev avrådd att limma med vanligt lim eller dubbelhäftandetejp då det kan lysa igenom. Ta i spegelns underkant böj och bänd lite försiktigt så släpper glaset. Enl uppgift var detta vanligt på flertalet modernare bilar. Märkligt.

Re: Darrande sidospegelglas

Postat: fre 16 jul 2010, 00:09
av Metallic
Har även jag en V70-04 och samma sak hände för 3v sen. glaset på passagerarsidan började darra. tvärnit.. sen var det bara attt plocka av det.
volvo limmade tillbaka det utan kostnad ? :) ....men då har jag också servat den där alla gånger.

Re: Darrande sidospegelglas

Postat: fre 23 jul 2010, 13:56
av AIK
Tackar III, det gick finfint med glaslimmet!!