Sida 1 av 1

Rostfläck vid bakljuset

Postat: tis 06 jul 2010, 17:01
av yuphin
Tror ni detta går att åtgärda själv?
http://www.jagrullar.se/forum/album_pag ... ic_id=1712

Re: Rostfläck vid bakljuset

Postat: tis 06 jul 2010, 17:22
av gnestakalle
Förutsatt att det inte är helkexigt så visst går det, att få bort rosten är inte så svårt det är bara arbete, hur mycket arbete beror på om du tar bort det värsta och sen lägger på en roststoppare eller om du slipar plåtrent. Sedan får du grunda spackla och lackera i din bils färg i några lager. Där skulle jag nöja mig men om man vill att det skall bli så bra som möjligt lackerar man om hela delen, jag förmodar att det är bakstötfångaren man ser.

Mvh GK

Re: Rostfläck vid bakljuset

Postat: tis 06 jul 2010, 23:16
av III
Ser absolut ut som att den delen är omlackad, kanske efter någon deformation annars hade det sannolikt inte sett ut så. Om du vet när och av vilken firma så borde detta påtalas för dom och försöka få det till garanti.

Re: Rostfläck vid bakljuset

Postat: tor 08 jul 2010, 22:57
av clem
Håller med föregående talare och tycker det ser ut som en dåligt fixad krockskada.
Kanten man ser vid rosten är dåligt slipat spackel.

Re: Rostfläck vid bakljuset

Postat: fre 20 maj 2011, 10:00
av yuphin
clem skrev:Håller med föregående talare och tycker det ser ut som en dåligt fixad krockskada.
Kanten man ser vid rosten är dåligt slipat spackel.
Helt rätt, det var en gammal skada. Jag fick bort det värsta och hade på en röstlösare, men ser nu att man behöver spackla lite innan man kan lacka. Hittade en variant på Biltema, är denna ok att använda innan man lackar med lackstiften?

http://www.biltema.se/sv/Bilvard/Farg-o ... utspackel/