Sida 1 av 1
Orkeslös bil
Postat: lör 17 apr 2010, 19:57
av mange71
Har en V70-03 D5 som ibland blir orkeslös det händer inget när man trycker på gasen har kollat slangen till intercoolern och slangen från turbon och dom sitter som dom skall.
Det står också i displayn att service erfodras är det någon som har tips på vad det kan vara för fel?
Re: Orkeslös bil
Postat: lör 17 apr 2010, 21:19
av volvo850gle
mange71 skrev:Har en V70-03 D5 som ibland blir orkeslös det händer inget när man trycker på gasen har kollat slangen till intercoolern och slangen från turbon och dom sitter som dom skall.
Det står också i displayn att service erfodras är det någon som har tips på vad det kan vara för fel?
?:-/ Det er jo bare og levere bilen inn på service det,!! ??:-/ :-O)

-)
Re: Orkeslös bil
Postat: sön 18 apr 2010, 14:00
av mange71
Någon som har fler tips?
Re: Orkeslös bil
Postat: sön 18 apr 2010, 15:28
av jeja2000
Får du några felkoder som kanske kan hjälpa dig att lista ut vad som är fel?
Kan väl vara ganska många grejor som hänt. Skramlar det under bilen eller så. Jag har varit med om att innehållet i katalysatorn släppt och blockerat utblåset, då orkar den ju inget.