Sida 1 av 1

Stereo/ljusomkopplare V70N-01

Postat: tis 09 feb 2010, 17:49
av JRS
Hej..är nybliven ägare till en v70 2,4T 2001,, så det är möjligt att jag upprepar gamla trådar, ber om ursäkt isåfall,
har märkt två saker som jag undrar över, belysningen i radiodisplayen är svagare i överkant, kan man ta loss radion och byta nån lampa,
hur får man isåfall bort radion, HU 603...? nästa grej, ljusomkopplaren mellan hel och halvljus har en tryckpunkt,,före tryckpunkten ska det vara
ljustuta,, efter omkoppling mellan hel och halv, på min bil finns inte ljustutefunktionen, den kopplar till konstant helljus även innan man nått till tryckpunkten,
nån som vet nåt om dessa "problem" tack på förhand,, mvh S....

Re: Stereo/ljusomkopplare

Postat: tis 09 feb 2010, 18:36
av JRS
Jag ser att jag hamnat lite fel när det gäller modell,, hoppas det går bra ändå..............

Re: Stereo/ljusomkopplare

Postat: tis 09 feb 2010, 21:49
av Nexus
jag kan vara snäll flytta den :D

Re: Stereo/ljusomkopplare V70N-01

Postat: tis 09 feb 2010, 22:41
av pang58
Hur du tar loss radion kan du se här: http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... t=ipod+v70.
När det gäller "ljustutan" är det oxå en sak som irriterar mej... Det blir helljus direkt, såvida inte ljusomkollparen är ställt i läge "0". Vad jag har förstått av tidigare inlägg så är det tydligen inte mycket att göra åt det.

Re: Stereo/ljusomkopplare V70N-01

Postat: ons 10 feb 2010, 11:28
av JRS
Ok.. tack för hjälpen...mvh S....

Re: Stereo/ljusomkopplare V70N-01

Postat: ons 10 feb 2010, 12:24
av Daddan
Ljustuta går bra för min del, det är bara att man drar spaken lite grann mot sig så den inte låser. Är jag lagom försiktig så funkar det! Om det är så att ljustutan beter sig annorlunda är det nog snarare relaterat till spaken än att funktionen saknas på din bil.

Re: Stereo/ljusomkopplare V70N-01

Postat: ons 10 feb 2010, 12:59
av Fred
När det gäller radions display så finns det ingen lampa att byta. Displayen har sin egen belysning och om den är felaktig så måste hela displayen bytas ut. Detta är inget man gör själv, om man inte är riktigt hemma på finelektronik, utan då får man använda sig av Volvos utbytessystem. Lämna in din stereo och få en rekonditionerad i utbyte, kostnad 2500 kr.

Ett annat alternativ är att skaffa en stereo på skroten.

Ljustutan är lite knepig i dessa bilar, tycker jag. Det är ganska ofta som jag upptäcker att jag råkat köra omkring med helljuset efter att jag ljustutat. De olika lägena är inte speciellt distinkta och det är mycket lätt att gå över det läge som tänder helljuset konstant trots att man bara vill ljustuta lite. :roll: Med detta sagt, det kan ju mycket väl vara fel på TS ljusspak, det svaga läget mellan ljustuta och konstant helljus kan ju vara slitet så att skillnaden känns ännu mindre.

Mvh
/Fred