Sida 1 av 2

Chip

Postat: tis 28 sep 2004, 23:40
av greeeken
Finns det nått Chip som ger med hästar till Volvo S60 2,4 170 hästar?
Orginal hos Volvo eller hos nått annat företag.
Nån som vet?

Postat: ons 29 sep 2004, 00:27
av Whisky
Hej,

jag ställde en trimfråga här nyligt till min V70 AWD, men fick inget svar... Verkar inte vara några kunniga trimfanatiker här... :(
Det händer heller inte så vidare värst mycket här, inläggen haglar inte direkt tätt... Men annars verkar det finnas mycket kunnigt och trevligt trevligt folk här, både användare och administratörer. Ställer du en "vanlig" teknisk fråga så får du snabbt mycket kompetenta svar! ...Dock inte på trimning verkar det som.

Hur som helst... Jag fick agera "själv är bäste dräng" och ta reda på trimfakta själv. Den firma jag fastnade för är BSR (http://www.bsrab.se). De använder bl.a. en teknik de kallar "PPC" (Portable Program Carrier) och består av en liten dosa du köper med en display och två knappar. Denna dosa programmeras unikt för din bil. Man kopplar helt enkelt in den på styrenheten och trimmar utan lödning eller tekniska, handgripliga ingrepp. Du kan ta bort och lägga till trimningen hur många ggr du vill mycket enkelt.
BSR är också en av de få som erbjuder trimning för icke turbobilar, via PPC-tekniken. Visst vinner du mycket mer på att ha en Turbo beträffande prestanda när du trimmar, men trimningen erbjuder oftast även MINDRE bränsleförbrukning!

Med PPC-systemet skulle din bil få 188 hästar och öka vridmomentet från 232 till 248 Nm, enligt BSR. (På min V70 AWD, 2,4T ger samma trimsteg från original 200 hästar till 252 och vridet ökar från 285 till 410 Nm... Turbo ger som sagt bra mycket mer... Byta bil? :wink: )

men som sagt... Med BSR och PPC går det att skrämma upp din bil lite...

Lycka till!

P.S. Ett bra forum där du kan ställa allt från enkla till mycket avancerade trimfrågor om Volvo är: http://www.turboperformanceclub.com. Sök först innan du frågar... Det är hög aktivitet på forumet och det finns god chans till att dina frågor redan är besvarade.

Postat: ons 29 sep 2004, 09:56
av greeeken
JAg tackar så mkt mannen
Har oxå sett BSR ,men har hört folk som har dålig erfarenhet av dom.
Inget specifikt sådär då
Men PPC tekniken låter bra.
Kan vara värt att testa då man inte löder nått
Snacka om Vridmoment du har på din bil över 400 NM
Härligt

Ja byta bil ,hmm just köpt den,haft den i en vecka :-p

V70 T5

Postat: tor 30 sep 2004, 12:46
av Mera_Volvo
Hej.
Jag har funderingar på trim till min bil, V70 T5 -01.
Hur är det med service sedan? Vad säger "Volvoverkstaden" när man lämnar in den? Det är inget som de bryr sig om, eller?

Måste man köra på den dyrare 98-oktan?

Hur bra håller motor och automatlåda?

Mvh / Ove

Postat: lör 02 okt 2004, 22:12
av greeeken
Ja kör du med PPC tekniken hos BSr så kan dom inte märka om bilen är trimmad.
De klart du får ha PPC:n i bilen ,de kan inte veta att du använder den.
Volvo motorer är bra.

Postat: sön 31 okt 2004, 14:53
av Walle
Jag har också funderingar på att göra nåt åt min V70 -01 2.4 140 hk ...
Kollat lite på BSR's 140->188 hk för 4375:-. Sen hade jag funderingar på att uppgradera mjukvaran för automatlådan ( Ja!, jag kör automat) hos volvo. Då kom jag på tanken att man kanske skulle försöka muta volvoverkstan att på en gång trycka ner volvos egna 170hk mjukvara i samma veva. ... dock till ett lägre pris än BSR såklart.
Så nu står jag i valet å kvalet om jag ska satsa på BSR 188hk eller volvos egna 170 hk för typ halva priset.
Nån som har erfarenheter av respektive alternativ ? Nån som vet för / nackdelar med de olika förslagen ?

/W

Postat: sön 31 okt 2004, 19:51
av Sparkz
Det går inte att tanka "fel" mjukvara med VADIS.

Postat: sön 31 okt 2004, 20:03
av Walle
Så du menar att det är omöjligt för en servicetekniker att göra "fel" sattsäga. Hmm... där sprack ju mut-planen iaf :)
Jaja, då lutar det nog åt BSR isåntfall. Alternativet är att byta hela databoxen från en 170hk från skroten å sen matcha den mjukvarumässigt mot övrig elektronik..... men det blir nog dyrare än BSR innan det är klart skulle jag tro ... :wink:

Postat: ons 03 nov 2004, 12:11
av greeeken
Du får ju dessutom nån slags garanti på BSR.
Tuninchip kanske kan vara nått anant för dig?

Postat: tis 09 nov 2004, 23:13
av olafixar