Sida 1 av 3
2st S60frågor ang. antispinn och däckbredd??
Postat: mån 19 okt 2009, 14:24
av jimler
Tjenare!
har en volvo s60 2.5T AWD 2003. Undrar över 2st frågor.
har ingen knapp för att stänga av antisladden på bilen (Stc?) Hur kan man då stänga av den då??
2:a frågan är har haft 225på 17" däck och dessa har skrapat i innerkanten. Finns det spacers för att få ut däcken en liten bit så det blir bättre dvs. slutar skrapa i innerskärmen?
utan att dessa har halva däcket utanför karossen

Hilfe och tack på förhand
Re: 2st S60frågor ang. antisladd och däckbredd??
Postat: mån 19 okt 2009, 15:55
av Lilj
1 Finns det ingen knapp som heter Stc eller Dstc ? Har för mig att på Dstc så stängs bara antispinnet av medans antisladden är kvar? Stc är ju bara antispinn.
2 Du kan sätta dit större styrutslagsbegränsare istället för spacers. På min s60 så tog den i så lite att jag bara behövde vända/skifta mina så gick den fri.
Re: 2st S60frågor ang. antisladd och däckbredd??
Postat: mån 19 okt 2009, 22:35
av flyvert
Texten på knappen i mittkonsolen avgör vad bilen är utrustad med från fabrik. Har för mig att de sista 3-4 årsmodellerna av V70N hade DSTC som standard och att de sista åren var knappen bortbantad (och att antispinnfunktionen då istället kunde kopplas ur med ring+knapp på blinkersspaken).
STC = Antispinn
DSTC = Antisladd + Antispinn
Kan det vara som så att bilar med AWD men utan antisladd (DSTC) inte har någon STC knapp? Hmm... ?:-/
Antisladdfunktionen (även kallad Active Yaw Control, "AYC") i DSTC kan av säkerhetsskäl inte stängas av. Endast* antispinn kan kopplas från med knapp i konsol.
*) Undantag finns på R-modellerna där nivån på DSTC kan väljas i tre steg:
1) På
2) Begränsad (ingen dämpning av motoreffekt vid spinn + mer "sladd" tillåten innan ABS, etc. kopplas in) :twisted:
3) Av
/f
Re: 2st S60frågor ang. antisladd och däckbredd??
Postat: tis 20 okt 2009, 08:09
av jimler
Menade så klart antispinnen på bilen och inte antisladd.....
Har ingen knapp alls på konsollen som heter dstc eller stc..
På blinkersen så är det bara färdator information som bränsleförbrukning osv...
Vad tusan är det jag har i min bil ?:-/ och hur ska jag stänga av det så jag kan sladda/åka med bredställ i vinter :twisted:
Btw så har jag ikonen i displayen som visar när däcken slirar om den infon hjälper?
Re: 2st S60frågor ang. antisladd och däckbredd??
Postat: tis 20 okt 2009, 10:03
av flyvert
Finns säkert någon på detta forum som kan svara på varför det är som det är med din bil.
Om knappen inte utgått p.g.a. kombinationen AWD & inte DSTC så har kanske någon tagit bort STC knappen i din bil... ?:-/
Och är det som så borde du kunna "låna" en STC knapp på någon skrot, etc. och prova om den fungerar (som jämförelse kan jag nämna att "extraljusknappen" är bara att plugga in i mittkonsolen så får man reläspänning på en plint i motorrummet vid helljus). Det kan vara lite pill att få loss det som krävs för att komma åt knappraden. Tar du lösningen med att lossa på klimatpanelen så gör som det står i beskrivningen (sök på forumet så förstår du vad jag menar) - men det sägs att det skall gå att få loss täcklocket via ciggpluggen om man är lite kreativ och har handlag.
/f
Re: 2st S60frågor ang. antispinn och däckbredd??
Postat: fre 23 okt 2009, 07:54
av jimler
Ingen med fler förslag hur jag ska kunna åka brett i vinter? :D
Re: 2st S60frågor ang. antispinn och däckbredd??
Postat: fre 23 okt 2009, 08:13
av J.F.S
Så här!
Sladda 
Re: 2st S60frågor ang. antispinn och däckbredd??
Postat: fre 23 okt 2009, 09:11
av Daddan
Jag köpte nya styrutslagsbegränsare på Meca (de största svarta för 225 mfl.). Kostar 62.50:-/st.
Re: 2st S60frågor ang. antispinn och däckbredd??
Postat: fre 23 okt 2009, 17:02
av jimDK
jimler,
med avseende på STC / DSTC,har du kollat instruktions-boken?
alternativt, möjligen finns det en säkring du kan ta bort, för att stänga av stc.
Re: 2st S60frågor ang. antispinn och däckbredd??
Postat: mån 26 okt 2009, 08:16
av jimler
nu är jag riktigt konfunderad var upp till fjällen i helgen och provade start i backe för att se om antispinnen kikade in.... Det gjorde den inte, kan det vara så att jag inte har någon antispinn? ?:-/