Sida 1 av 1

Blinkersspakens alla funktioner la ner

Postat: lör 17 okt 2009, 10:58
av torwald
Här om dagen när jag skulle blinka ut på gatan slutade bilen plötligt att blinka. Det är inget fel på lampor etc. (varning blinken funkar) Samtidigt upptäcker jag att alla funktioner på spakarna har slutat funka. Det ända som funkar är torkabladen (men bara en hastighet, oavsätt läga) Är det någon som har nån ide vad det kan vara?

Själv funderade jag på något relä, men vet inte vilket de skulle kunna vara, eller hur man vet om det är helt eller inte.

Tack på förhand!

Re: Blinkersspakens alla funktioner la ner

Postat: lör 17 okt 2009, 22:17
av torwald
Först_vill_jag_bara_saga_att_mitt_tangjent_bord_har_börjar_duka_under.Darför_ser_det_ut_som_det_gör.

Men_jag_ville_bara_skriva_att_problemet_ar_löst_och_om_någon_annan_får_liknande_symtom_så_gjorde_jag_som_så_att_jag_bytte_skringarna_som_var_till_blinkersen_och_en_skring_som_tydligen_skulle:vara_till_hela_spaken.Det_var_inget_synligt_fel_på_dem_men_jag_bytte_iaf.
Sedan_lossade_jag_ett_efter_ett_alla_relan(tog_alla_då_jag_inte_visste_vilket_som_var_vilket)Detta_gjorde_jag_ganska_vorslöst.Sedan_knackade_jag_lite_på_dem.

Sedan_funkade_allt_som_det_skulle_igen:)

Re: Blinkersspakens alla funktioner la ner

Postat: fre 23 okt 2009, 17:00
av wumpscut
det har jag råkat ut för jag med.

har hänt ett par gånger.

det jag gjort då är att jag tagit ur säkringen till swm, och satt tillbaka den så återställs felet. "stering wheel module" eller nått sånt heter det..