Sida 1 av 1
V70n T5 Laddtrycks fråga..
Postat: fre 09 okt 2009, 20:16
av turbofreak
Hejsan!
Jo jag har en liten fråga till alla er som har bra koll på Volvo. det är så att jag var iväg och köpte mej en V70n T5'a av årsmodell 2000 som är helt standard i maskinen.. bilen funkar helt kanon förutom att jag tycker att det är inte ös i maskinen, känns precis som det saknas ca 0.5bar minst, det blir inte den turboknuffen som man brukar känna av, bilen rycker inte samt vid belastning samt det är inga meddelanden att något är fel i displayen heller, däremot så kände jag på axlen till tryckklockan nere vid turbon och den kändes glapp,ja kunde flytta axlen med 2 fingrar framåt, ska det vara sådant glapp? eller sköter magnetventilen detta? kan man kolla om det är magnetventilen som är trasig på något sätt? ?:-/
Mvh/Henrik
Re: V70n T5 Laddtrycks fråga..
Postat: fre 09 okt 2009, 21:30
av CarMan
bilen är byggd för at den inte ska ge nån turbo knuff, vad ska man med den till? (en bil som är slö nästan hela tiden vill väll ingen ha & sen ge en knuff på slutet, det hade Saab turbo på 70-talet)
bilen är jämnstark & har som du märkt inte så mycke bus känsla i låga hastigheter, men den har samma ork hela tiden, et mattas ju inte! Hastighetsmätaren rörsig i samma tempo hela tiden, bor mot 180 så tapar den lite o sen måste du förbi 200 en bil innan den börjar bli ännu trögre.
men vist kan du ha fel ladtryck det är ju svårt at stå här o säga, ofta om man har trappig aceleration så har man en dålig turboreglerventil. Sen så kan en dålig MAF göra att det fatas hästkrafter. Är bilen tidig & har automatlåda så rekomenderar jag att du kör total uppgradering (framförallt vil du uppgradera ECM, TCM & CCM)
Re: V70n T5 Laddtrycks fråga..
Postat: fre 09 okt 2009, 22:38
av turbofreak
Hejsan "Carman"
jag skrev lite klumpigt när ja skrev turboknuff..men det känns verkligen inte som om det vore några 250kusar i maskinen,som mätstock så jag fick åka en helt standard 9-3 aero av årmodell 2002 och den kändes helt klart piggare över lag,dom har väl t.o.m mindre effekt än 250 kusar? jag har sökt omkring på jagrullar forumet nu och fick syn på några tips på hur man kan kolla om det är magnetventilen som har packat ihop,ska även kolla så det inte några läckage på tryckrör eller slangar imorrn med.. glömde skriva att det är manuell låda som sitter bilen.. det kommer att bli lite andra delar på bilen under vintern, 3Tums avgassystem+K&N filter i orginal luftburk,eventuellt så blir det till att bygga en motor brevid som man kan stoppa i sen när den är klar, men det får bli till någon gång nästa år.
Det är tacksamt att bygga på volvo-motorer emot Cosworth-motorer som jag har har hållt med i snart 8år när man kollar på delar&tillbehör på en volvo motor :)
//Henrik
Re: V70n T5 Laddtrycks fråga..
Postat: fre 09 okt 2009, 23:28
av CarMan
skippa luftfiltret, det som sitter orginal räcker myckert långt, om du byter luftfilter så är risken stor att luftmasemätaren pajar!
har du ont om hästar i bilen överlag, så kan det vara en luftmasemätare.
men grejen är den att bilen är tung & karaktären är sån att den inte är pigg i botten, men håller styrkan över hela registret.
att jämföra en helt annat bil blir tokfel. Som exempel kan man ta en bil med tokstor turbo som ger en kraftig turbo kick, denna kanke levererar 300 HK, sen tar avi en annan bil som bar lämnar 200 HK, så kan man iala fall köra ifrån den andra !!!
Det hela beror på hur effekt & vridmomentskurvorna ser ut !
(när vi pratar om hur många hästar en bil levererar så är ju det vad motorn max kan leverera på ett enda varvtal, om du normalt inte kör på det varvtalet, så kan ju den svagare bilen ha fler hästkrafter på ett ennat varvtal dör du kanske oftare kör)
Re: V70n T5 Laddtrycks fråga..
Postat: lör 10 okt 2009, 11:17
av turbofreak
Hallå igen :)
jag börjar att misstänka att dom har bytt luftmasse mätaren på bilen någon gång innan..för boschnummret på dom 7 sista siffrorna stämmer inte överens om man kollar på skruvat.se sidan..
mitt nummer 0 280 218 108 86 70 112
de nummret enligt skruvat..
Originalnr: 0 280 218 108 86 70 263
Edit: idag så kopplade jag in en laddtrycksmätare i bilen, 0.5 bar blev det som högst..känns inte det lite väl lågt eller har volvo's sk fulltrycks turbo inte mer än så?
nog dags att kolla över alla små luftslangar i motorrummet framöver, kanske kan vara någon med slang med torrsprickor..
//Henrik