Sida 1 av 1

gnissel pass.stol, oljelampa

Postat: fre 04 sep 2009, 21:28
av noclean
har en V70N -01 "lilla" dieselmotorn. Här om dagen tog det lång tid innan oljelampan slocknade vid start trodde de va dåligt me olja men de va strax under max o service gjordes för c:a 500-700 mil sen hur kommer detta sig??? bilen ahr gått 24400mil, sen har jag en passagerarstol som gnisslar när nån sitter i den vad är det som ev är slut lr smörjtorrt??? låter o komma från bakre delen av sittdynan/nederdelen ryggstöd ev.

Re: gnissel pass.stol, oljelampa

Postat: lör 05 sep 2009, 10:14
av Psyko
noclean skrev:har en V70N -01 "lilla" dieselmotorn. Här om dagen tog det lång tid innan oljelampan slocknade vid start trodde de va dåligt me olja men de va strax under max o service gjordes för c:a 500-700 mil sen hur kommer detta sig??? bilen ahr gått 24400mil, sen har jag en passagerarstol som gnisslar när nån sitter i den vad är det som ev är slut lr smörjtorrt??? låter o komma från bakre delen av sittdynan/nederdelen ryggstöd ev.
Dåligt oljetryck kanske ?
Bör kollas upp snarast
Kan vara så illa att oljan i motorn börjat koksa och satt
igen oljekanaler osv osv

Kan ju vara så enkelt som att oljetryckskontakten är
trasig oxå

Re: gnissel pass.stol, oljelampa

Postat: sön 06 sep 2009, 00:21
av camaro69
Vad menar du med lång tid innan oljetryckslampan slocknade?
Pratar vi sekunder eller minuter?

Re: gnissel pass.stol, oljelampa

Postat: tis 08 sep 2009, 17:14
av noclean
tid: precis när text kommer om att lågt oljetryck så slocknar den men detta e inte varje gång och bara när bilen stått över natten lr liknande tid, lampan slocknar direkt vid start efter kortare stopp av motorn

Re: gnissel pass.stol, oljelampa

Postat: tis 08 sep 2009, 21:02
av camaro69
Ja, det var ju också ett svar. :lol:

Dessvärre så kan jag inte bedöma hur lång tid det tar innan du får varningen i displayen.

Men det låter som om ett oljebyte vore en lämplig åtgärd. Jag skulle inte köra vidare utan att kontrollera mer noga. Det är billigare att lägga några kronor nu, än ett motorras.

Jag har otroligt svårt att förstå hur man kan negligera en varning om lågt oljetryck. Det är den dyraste varningslampan i bilen.

Men har man "fet libra", så har man. :wink: