Sida 1 av 1
Felmeddelande "ABS-broms Serv. erfodras"
Postat: sön 22 feb 2009, 11:20
av Arne Johnson
Är det någon som vet vad som är fel när meddelandet "ABS-broms Serv. erfodras" dyker upp vid start av bilen?
Det visas bara kortvarigt vid starten på morgonen och visas inte igen förrän bilen fått "vila" över natten.
Det lagras inga som helst felkoder heller. Vid körning verkar allt funka som det ska.
/Arne
Re: Felmeddelande "ABS-broms Serv. erfodras"
Postat: sön 22 feb 2009, 12:12
av Psyko
Arne Johnson skrev:Är det någon som vet vad som är fel när meddelandet "ABS-broms Serv. erfodras" dyker upp vid start av bilen?
Det visas bara kortvarigt vid starten på morgonen och visas inte igen förrän bilen fått "vila" över natten.
Det lagras inga som helst felkoder heller. Vid körning verkar allt funka som det ska.
/Arne
vem har läst av felkoderna då :roll:
Får man ett sådant felmeddelande som du fått finns det till 99,9% en felkod.
Enda gången jag skulle kunna tänka mig att det inte blir felkod är om felmeddelandet beror på
dålig batterispänning
Re: Felmeddelande "ABS-broms Serv. erfodras"
Postat: mån 23 feb 2009, 09:22
av Arne Johnson
Felkoderna är avlästa på auktoriserade Volvo-verkstäder bl a Bilia. Felet är även upprepat på verkstad utan att man kunna felsöka bilen.
Batteriet är bytt med anledning av detta och felet kvarstår.
Det är alltså omedelbart efter det att man släpper nyckeln från startläget som meddelandet visas helt kortvarigt. Det fösvinner av sig självt, man behöver inte trycka på Read-knappen eller så. Stänger man däremot av motorn direkt och startar igen så visas det på nytt. Efter c:a 3 starter direkt efter varandra återkommer inte felet.
Det där med spänningen - finns det någon "systemdel" i bilen som bevakar spänningen och sätter felkod om den blir för låg?
/Arne