Sida 1 av 1

XC70 01 sten död!

Postat: fre 09 jan 2009, 17:25
av murre200
Som rubriken bilen är sten död...
vrider på tändningen allt funkar förutom att den startar..
har tagit ur batteriet och laddat men icke...

sen hör till saken att haft samma problem tidigare och då stod d, el startspärr,se manual.
Läste i manualen men blev inge klokare.. tittade då i en polares s60 awd -02 manual då stod d att d gick att avaktivera genom att vrida nyckeln till läge 2 sedan till läge 1 och trycka på knappen unlock och sedan starta..
Mycke riktigt fungerade kalas bra.. har sedan dess inte haft problem på 2 veckor sedan blev d lika igår.. gjorde samma sak fungerade bra.. men sen idag när jag skulle starta fungerade d inte..

Någon som har liknande erfarenheter?och hur har ni löst detta


MVH Murre

Re: XC70 01 sten död!

Postat: fre 09 jan 2009, 18:16
av murre200
Har nu även bytt batterier i larm dosan!
ingen förändring..

murre

Re: XC70 01 sten död!

Postat: fre 09 jan 2009, 18:20
av Psyko
murre200 skrev:Har nu även bytt batterier i larm dosan!
ingen förändring..

murre
Går motorn runt på startmotorn ?

Re: XC70 01 sten död!

Postat: fre 09 jan 2009, 19:16
av CarMan
fins ström på lilla kabeln på startmotorn? (det är väll det första man mäter om den inte slår till!) (brukar kunna vara dålig kontakt på denna!)

Re: XC70 01 sten död!

Postat: fre 09 jan 2009, 20:43
av Fred
Jag tror på Carmans teori!

Detta är jättevanligt, och har så varit sen 70-talet. Det är väl märkligt att detta fortfarande, på 21:a århundradet med 100 års erfarenhet av att tillverka bilar, inte är fixat med en bättre konstruktion! Visst det är busenkelt att åtgärda, för oss som känner till detta, men många blir ju stående! Det kan bli ett flertal hundralappar för bärgning till verkstad och för felsökning/reparation (om man har otur med en verkstad som vill suga ut pengar) för att bara lossa en kabelsko och göra rent lite.

Hoppas det är detta enkla fel murre200!

Mvh
/Fred

Re: XC70 01 sten död!

Postat: lör 10 jan 2009, 00:00
av CarMan
på de senaste årsmodellerna är det en skruvad kontakt.

Re: XC70 01 sten död!

Postat: lör 10 jan 2009, 02:32
av Hannafia
Hej!

Jag hade samma problem i förra veckan, läs tråd lite längre ner (startproblem V70-02). För mig funkade allt ljus och dyl men motorn gick inte runt. För mig var det den lilla kabeln som sitter på startmotorn som behövde rengöras.

Re: XC70 01 sten död!

Postat: lör 10 jan 2009, 16:12
av murre200
mycke riktigt! lilla kontakten på solenoiden! rucka lite på den så starta den på engånng..
har ni bytt ut den lr räcker d med att göra rent den?

Tack sååååå mycket för den snabba hjälpen grabbar!
mvh murre

Re: XC70 01 sten död!

Postat: lör 10 jan 2009, 16:28
av Fred
Grattis! :D

Det räcker nog finfint att göra rent den samt kanske använda lite kopparpasta eller annan smörjning. Sen kan det vara bra att utföra lite underhåll på den, och alla andra kontakter i motorrummet, då och då. 8)

Mvh
/Fred

Re: XC70 01 sten död!

Postat: sön 30 aug 2009, 18:05
av Nooky
Jag har samma bekymmer, nån som har en bild eller ritning på vart den sladden sitter så jag kan rengöra med?

Tacksam för svar