Sida 1 av 1

Knas med bakre vindrutetorkare V70 -01?

Postat: ons 03 dec 2008, 20:17
av HelmeT
Hej alla kunniga!

Fick tips om det här forumet och det verkar ju kanon.

Jag har en V70 2,4 -01 som när jag köpte den så funkade inte själva spolarvätskesprutningen (kan det heta så?) på bakrutan. Bakre torkarbladet funkade dock utan problem. Nu efter att ha bytt säkring, då den var trasig, så är det precis tvärtom, dvs. det sprutar spolarvätska men bladet går inte. Märkligt?

En annan fråga:
Jag bytte säkringar i samband med att jag fått meddelandet "kontrollera bromsljus" i infofönstret. Säkringarna till bromsljusen var hela och lamporna verkar också vara hela. Trots detta lyser inte bromsljusen, vad kan detta bero på?

Tack på förhand!

Re: Knas med bakre vindrutetorkare V70 -01?

Postat: ons 03 dec 2008, 22:08
av Mutterdragare
Låter som ev kabelbrott i kabelmattan vid gångjärnet på vänster sidan av bakluckan.

Re: Knas med bakre vindrutetorkare V70 -01?

Postat: tor 11 dec 2008, 18:13
av alan
Min var lika dan, jag orkade inte bry mig till slut fungerade den inte alls. Då skruvade jag isär allt vilket var rätt enkellt. hela paketet satt med tre skruvar tror det var 11mm . Sen skruvade jag isär armen som var ihop koriderad. oljade in allt lite . Sen fungerade allt perfekt. Dock så fungerar inte spolningen. Så om någon har några tips ... Spolningen till framrutan fungerar som ´den ska bara bakrutan som inte fungerar.

Re: Knas med bakre vindrutetorkare V70 -01?

Postat: tor 11 dec 2008, 21:44
av Roknäs
alan skrev:Dock så fungerar inte spolningen. Så om någon har några tips ... Spolningen till framrutan fungerar som ´den ska bara bakrutan som inte fungerar.
Det är inte så enkelt att munstycket till bakre spolningen har vridit sig neråt. Har gjort en gång på min

Re: Knas med bakre vindrutetorkare V70 -01?

Postat: lör 13 dec 2008, 16:49
av alan
Ska kolla det, tack för tipset.