Sida 1 av 1

XC 90 Frontbåge

Postat: tor 27 nov 2008, 16:58
av Johan D
Hej.

Är det någon som har koll på var det finns för olika frontbågar på marknaden till XC90.
Jag har letat rätt mkt, men pga att Volvo inte rekomenderar dessa längre finns det inte så mkt. Men jag kanske har missat någon
tillverkare.
Kraven jag har är några; Ska finnas plats för tre x-ljus - typ Big nick 225 alt Navigator. Bågen SKA gå upp över x-ljusen så stabiliseringsstag till
ljusen ska kunna fästas bra. Den ska inte vara blankpolerad eller "crome", dvs tillbilen.se´s båge går bort.
Helst aluminium alt lackbar så den man kan få den färgen (detta för att matcha färgen på Volvo orginal "sidesteps")

Vore taxam för tips om detta, om någon sett någon lämplig båge, kanske har en beg liggandes eller så.

(Kommetarer om huruvida det är snyggt, farligt, eller onödigt gällande bågar kan vi väl hoppa över)

mvh Johan

Re: XC 90 Frontbåge

Postat: tor 27 nov 2008, 17:20
av XC90_Executive
Jag är inte så insatt i det här med bågar. Men QPAX var det första jag tänkte på. Vet inte om det upfyller dina krav, men vad jag kan se har dom två olika modeller.

Bild
Bild

http://www.qpax.se


Såg den här på blocket; http://www.blocket.se/vi/18292872.htm?ca=20_s Är väl något sådant du har tänkt dig? Kanske läge att kolla var han har köpt bågen någonstans.

Re: XC 90 Frontbåge

Postat: tor 27 nov 2008, 17:40
av Johan D
Tack... Men dessa faller dessvärre bort, iom att bågen inte går upp över x-ljusen.

Re: XC 90 Frontbåge

Postat: tor 27 nov 2008, 22:22
av XC90_Executive
Johan D skrev:Tack... Men dessa faller dessvärre bort, iom att bågen inte går upp över x-ljusen.

http://www.sambilmode.se finns det som går över extraljusen också. Men i fel 'utförande', dvs polerat.

Re: XC 90 Frontbåge

Postat: fre 28 nov 2008, 14:07
av Micke_vb

Re: XC 90 Frontbåge

Postat: mån 15 feb 2010, 23:26
av Marcusb75
Checka JOBPARTS.Där kan du kanske finna någon form av båge som tilltalar dig.
( http://frontbage.se )

Re: XC 90 Frontbåge

Postat: tis 18 jan 2011, 08:50
av johnny karlberg