Sida 1 av 1

Strul med klimatanläggningen

Postat: fre 03 okt 2008, 00:34
av Pimp my ride
Jag har en V70N-00, där acc´n har börjat strula.
I sommras när vi hade kört en 10mil slutadet plötsligt luften att komma ut ur ventilerna.
Man hörda att fläkten gick för fullt men ingen luft strömmade ut.
Provade att ändra från kallt till varmt, ac av och på, och ändra flödet manuelt.
Fläktens hastighet gick att reglera manuelt men fortfarande ingen luft ut.
Stannade bilen en 15 minuter och vips så funkade det igen, men lite sämre flöde än förut tycker jag.
Nu när det har blivit lite kallare så får jag vrida upp temperaturen till 26 grader innan det blir normal temperatur i bilen(20gr) Jag har bytt kupefiltret och kollat så att där inte sitter skit i tempkännaren, men problemet kvarstår.
Finns det någon typ av program eller uppdatering av acc´n hos volvo som kan lösa problemet.
Magnus

Re: Strul med klimatanläggningen

Postat: lör 04 okt 2008, 21:21
av Motörhead

Re: Strul med klimatanläggningen

Postat: lör 04 okt 2008, 21:43
av CarMan
låter som du har fel på förångar temp sensorn.
pajar den så stängs inte ac:n av när förångaren är tillräckligt kall. detta får då förångaren at frysaihopp totalt så luften inte kan pasera. stannar du en stund så hinner den tina lite o luften kan pasera en stund.

den är lätt att byta. har ett grönt kontaktstycke, & är vit. sitter ovanför gaspedalen ungefär

Re: Strul med klimatanläggningen

Postat: sön 05 okt 2008, 01:48
av Pimp my ride
Ska testa och byta den på måndag, för ac´n går istort sätt hela tiden precis som du beskriver carman.
Tack för tipset.
Återkommer om det löste problemet.
Magnus

Re: Strul med klimatanläggningen

Postat: mån 13 okt 2008, 09:12
av Pimp my ride
Jepp, det löste problemet.
Nu funkar det som det ska igen :lol: .
Tack CarMan.

Re: Strul med klimatanläggningen

Postat: mån 13 okt 2008, 13:51
av Motörhead
Åh, det var så lite så att lägga upp en länk till ditt problem.......glad att det löste sig.

Re: Strul med klimatanläggningen

Postat: sön 19 okt 2008, 13:07
av bullyboy
hej har en v70 2001 och jag har samma problem att den slutar att fungera efter viss antal mils körning. det jag undrar är om den här grejern som ni beskriver som är nere i torped väggen om den heter "förångar temp sensorn" eller heter den "evaporatorn" som dom skriver på den andra länken som ni länkade till är tacksam för för all hjälp jag kan få ///kristian

Re: Strul med klimatanläggningen

Postat: sön 19 okt 2008, 13:41
av Motörhead
Hej!
Såvitt jag vet så är det samma pryl, bara olika benämningar. Sitter rakt ovanför gaspedalen instucken åt sidan (mot stereon till). Har för mig att jag fick riva bort lite plastpanel för att komma åt. Min satt rätt rejält men med lite lirkande så gick det att få bort den (bajonettfattning).