Sida 1 av 1

hjälp hjälp. Problem med skrapande automatlåda på V70 -01

Postat: mån 08 sep 2008, 16:18
av mille08
hejsan grabbar och tjejer på sveriges största forum :D

Är så att jag köpt en volvo v70 awd 01 för 2 månader sen från bilia. Efter första veckan så började växellådan skrapa vid någon växel när bilen stått still och avstängd i några timmar. Åkte in med bilen till bilia för att få det fixat vad det nu kunnat vara. Dom hittade inget fel och enligt dom skrapade det ej i lådan. Bad då att få åka med en service tekniker för att kolla om det verkligen stämde. Självklart så skrapar det inte då teknikern och jag åker. Men nu skrapar det varje dag plus att någon gång ibland efter skrapet i växellådan så gasar bilen upp i lite över trestusen varv innan den växlar(vid lätt gas).
tacksam om någon här vet vad det kan vara. vill ha det fixat. Det var därför jag köpte bilen från "stora och bra" bilia för att slippa sådant här.
tacksam för svar.

MVH Mille

Re: hjälp hjälp hjälp

Postat: mån 08 sep 2008, 16:27
av Brainy
Hej!

Till att börja med så ändrar jag din rubrik så den följer forumets regler.

Om felet nu uppstår hela tiden så skulle jag åka in till bilia igen och be en mekaniker åka med dig.
Har tyvärr inga förslag på vad som kan vara fel förutom att det är många som sköljer lådan på automatarna.
mvh
Anders

Re: hjälp hjälp hjälp

Postat: mån 08 sep 2008, 16:31
av Barkbiten
Det är sådana här gånger man tackar sin lyckliga stjärna att köpet gjordes via "stora och bra" återförsäljaren och inte någon privat halvskum lirare på Blocket.se :-)'

Men det gäller ju att ha lite flax och hitta alla fel innan garantiperioden löper ut (3 månader?)