Sida 1 av 1

Utelåst från bagageutrymmet

Postat: sön 22 jun 2008, 20:21
av SheDevil
Har en S60 -01 importerad från Tyskland. När bromsljusen slutade fungera bytte vi ett relä. Vi tog det som användes för dragkroken eftersom vi inte har någon dragkrok. Det visade sig dock att detta relä också användes för att låsa upp bakluckan. Nu tar vi oss inte in i bagageutrymmet och kan heller inte byta tillbaka relät (eftersom relä(ena? ) sitter i bagageutrymmet). Någon som har en aning om hur vi ska lösa detta? PS bromsljusen fungerar igen i alla fall :)

Re: Utelåst från bagageutrymmet

Postat: sön 22 jun 2008, 20:32
av Gizz
Finns det inte ett nyckelhål under en plastplupp bredvid nummerbelysningen? Då är det bara att plocka bort denna och öppna med nyckeln. Så är det på S80 men vet inte hur det är på S60. Värt att kolla iaf.

Re: Utelåst från bagageutrymmet

Postat: sön 22 jun 2008, 20:37
av SheDevil
Hmm, såg faktiskt en plastplupp förrut som jag undrade vad den var till. Ska genast ut och kolla. Tack så länge :)

Re: Utelåst från bagageutrymmet

Postat: sön 22 jun 2008, 20:42
av SheDevil
Gizz skrev:Finns det inte ett nyckelhål under en plastplupp bredvid nummerbelysningen? Då är det bara att plocka bort denna och öppna med nyckeln. Så är det på S80 men vet inte hur det är på S60. Värt att kolla iaf.
Jippie! Problem solved. Tack så jätte mycket! Nu ska du se att mannen blir snopen när han kommer hem. Jag som inte ens har körkort än. He He :lol:

Re: Utelåst från bagageutrymmet

Postat: sön 22 jun 2008, 21:28
av Gizz
Varsågod. Skönt att man kunde hjälpa till. :)