Sida 1 av 1

SIM-kortsproblem - Integrerad telefon V70N-05

Postat: lör 26 apr 2008, 16:29
av tiazzzz
Hej,

Jag har en Volvo V70N-05 med integrerad telefon och där jag har problem att få kontakt med SIM-kortet när jag sätter på telefonen. Har testat både med nya 3G-kort och äldre 2G-kort.
När telefonen sätts på händer ingenting och trycker man på någon knapp, tex "grön lur", så kommer det bara upp "Var god vänta..." i displayen i oändlighet, (på samma sätt som om man inte har något SIM-kort i telefonen överhuvudtaget). Tolkar detta som att jag inte får någon kontakt med SIM-kortet.

Noterbart är att tidigare ägare hade tagit med sig SIM-korthållaren (plastbiten man lägger SIM-kortet i) när jag köpte bilen så jag fick beställa en ny från Volvo. Kan SIM-kortshållaren vara av olika typ så att jag fått en felaktig typ för annan/äldre modell?? Någon som haft samma problem?

/T

Re: SIM-kortsproblem - Integrerad telefon V70N-05

Postat: fre 20 jun 2008, 00:56
av Lundrim
hej jag har samma problem som du men jag vet inte vad det beror på vet du nått mer eller

Re: SIM-kortsproblem - Integrerad telefon V70N-05

Postat: fre 20 jun 2008, 01:03
av Lundrim
om du har fixat det eller vet vad det är för fel kanske du kan skriva ett meddelande o berätta