Sida 1 av 1

Business-paket?

Postat: lör 02 feb 2008, 07:12
av anderslobben
Hejsan! Jag står inför ett bilköp (v70 -04) och undrar vad business-paket betyder? Har förstått att det finns en massa olika paket till volvos olika modeller men blir inte klok på vad det är för utrsutning som ingår. Jag har fått ett erbjudande om en V70 -04 som är "fullt utrustad". Vad menas då med "fullt utrustad"? är det samma sak som business-paket? och priset på bilen är 110 000:- den har gått dryft 10 000 mil och har automat -växellåda. Om det är någon som kan förklara ovanstående begrepp och/eller ha åsikter på om det verkar vara ett bra köp så vore jag oerhört tacksam eftersom jag inte kan ett enda dugg om bilar. Tack för ett trevligt forum!

Mvh: Anders

Re: Business-paket?

Postat: lör 02 feb 2008, 08:36
av #27
Här kan du få lite info vad business paketet är plus lite till..

http://www.volvocars.se/NR/rdonlyres/95 ... 032005.pdf

Re: Business-paket?

Postat: lör 02 feb 2008, 08:49
av anderslobben
#27 skrev:Här kan du få lite info vad business paketet är plus lite till..

http://www.volvocars.se/NR/rdonlyres/95 ... 032005.pdf
tackar för hjälpen

Re: Business-paket?

Postat: lör 02 feb 2008, 09:02
av #27
:-)-)

Re: Business-paket?

Postat: lör 02 feb 2008, 10:20
av Loner
99,99% av dom som skriver fullt utrustad vet inte ens vad det betyder.

För mig betyder det att bilen har ALLA options som gick att få från fabrik.

Re: Business-paket?

Postat: lör 02 feb 2008, 10:26
av dali
"Fullt utrustad" ska betyda att den har precis allt som gick att få från fabrik på det modellåret. Det ska inte saknas någonting, den ska ha högsta utrutningsnivå + allt som gick att kryssa till.

Re: Business-paket?

Postat: tis 03 jun 2008, 15:30
av SportHenke
Hej, är det någon som vet var volvo har gömt sina pdf-er med paketinnehållen på gamla modellerna, hittar dem inte hur jag än söker både på volvocars och här. Har kollat på dem för kanske ett år sen på volvocars.se, men nu verkar de inte finnas??
tacksam för hjälp.
/Henrik

Re: Business-paket?

Postat: tis 03 jun 2008, 17:25
av ah17
SportHenke skrev:Hej, är det någon som vet var volvo har gömt sina pdf-er med paketinnehållen på gamla modellerna, hittar dem inte hur jag än söker både på volvocars och här. Har kollat på dem för kanske ett år sen på volvocars.se, men nu verkar de inte finnas??
tacksam för hjälp.
/Henrik
Nej jag har också letat, förgäves. Kanske finns det sparat bland medlemmarna lite varstans. Jag har till s80_2003-2005.

Re: Business-paket?

Postat: tis 03 jun 2008, 17:31
av SportHenke
Efter lite mer letande hittade jag sida där länk till pdf-erna finns, men jag får acces denied på att öppna dem. ska kolla igen när jag kommer hem.

http://www.volvocars.com/se/All-Cars-MY ... fault.aspx