Sida 1 av 1

Facelift på Xc70?

Postat: sön 13 jan 2008, 17:30
av MathiasS
Tittar lite efter ny lastbil och har siktat in mig på något V70 liknande.... Utbudet av AWDer känns lite tunt och många bilar ser ut som Citroänger med trasig gasfjädring pga nivåregleringen. En XC passar bättre med den åkhöjden. Därför:

1. Till 2005 gjordes en facelift på V70. Gjordes det även på XC bilarna? Tycker dom är förvillande lika varandra oavsett årsmodell.
2. Är det några speciella problem som som finns på XC bilarna men inte på vanliga v70 AWD som jag bör ha koll på?

Mvh ,
MathiasS

Re: Facelift på Xc70?

Postat: sön 13 jan 2008, 17:34
av ~Kalle~
1. Ja, faceliften gjordes även på XC70. Lyktorna är ett ex.
2. Jag tror inte det, men det är bara en gissnig.

Mvh /Kalle

Re: Facelift på Xc70?

Postat: sön 20 jan 2008, 18:00
av MathiasS
Tack för ditt svar, ja nu jag ser att lyktorna skiljer sig, man ser väl mer om man tittar noga antar jag!

Re: Facelift på Xc70?

Postat: sön 20 jan 2008, 21:40
av Infide
Behövs inte tittas noga för att se hur sjukt mycket snyggare bilarna blev efter 05! Även inredningen har fått sig en omgång..

Re: Facelift på Xc70?

Postat: sön 20 jan 2008, 21:49
av MathiasS
Infide skrev:Behövs inte tittas noga för att se hur sjukt mycket snyggare bilarna blev efter 05! Även inredningen har fått sig en omgång..
Jo, det får nog bli en nollfemma.... måste bara släpa mig till Bilia och provåka en XC och en AWD.