Sida 1 av 1
Tips på verkstad för dragkroksmontering s60
Postat: tis 14 jun 2005, 12:45
av ture tall
Nån som har tips på en prisvärd verkstad för inköp samt montering av dragkrok för en s60?
Fick pris på ca 5500:- av Bilia för en fast dragkrok, 7700:- för delbar.
Detta var alltså totalkostnaden för att ta sig ifrån verksatden med en monterad dragkrok.
Nån med andra erfarenheter?
Postat: tis 14 jun 2005, 21:17
av Teemu
köpte drag till våran V70 på Sandviks bilskrot i Hallstahammar. Ett nytt delbart drag, dock inte Volvo original för lite drygt 3000kr. Monteringen var nga konstigheter heller. Bara några få bultar och sedan inkoppling utav det elektriska. Det följer med bra instruktioner för både det mekaniska och det elektriska.
/Teemu
Postat: ons 15 jun 2005, 13:25
av Kostas
Jag köpte ett fast till min V70N för ca 2500:- Monterade själv utan vare sig specialverktyg, billyft eller pallbockar. Tog en dag men då var jag noggrann. Inte svårt i alla fall.. O jag är inte speciellt van att skruva med bilar
Postat: tor 16 jun 2005, 22:01
av ER
Slängde på min fasta krok på ca 4-5 timmar på S60:n, inga problem då allt var föredömligt enkelt och tom. markerat var och hur man skall skära ut i stötfångaren. Elen var en enkel kontaktdon under vänster bakljus. Kostnad:3300kr för nya grejer och regbes.
Skära i plasten
Postat: ons 03 aug 2005, 17:15
av f_palsson
Hej,
Jag har inte varit ute och kollat på bilen så detta inlägg skrivs helt utan bakgrundskoll.
Om man ska skära i plasten... Är det i några synliga delar?
/ F
Postat: ons 03 aug 2005, 17:59
av Teemu
inte på det draget till V70 som jag köpte via Sandviks bilskrot - fast det var inget Volvo original. Då fick man ta ur lite på den svarta delen allra längst ner under bilen.
Re: Skära i plasten
Postat: ons 03 aug 2005, 23:10
av v70r awd 04
f_palsson skrev:Hej,
Jag har inte varit ute och kollat på bilen så detta inlägg skrivs helt utan bakgrundskoll.
Om man ska skära i plasten... Är det i några synliga delar?
/ F
för montering av fast krok får man såga upp en liten halv måne längst ner på stötfångaren ( är markerat på bak sidan precis vad du ska skära )
för delbart drag tror jag inte man behöver göra något
om du ska köpa en begagnad krok tänck på att det skiljer på bilar med nivåreglerin
Postat: tor 04 aug 2005, 21:33
av CarMan
en volvohandlare i en mindre stad är altid billigare än dom i storstäderna, Man kan käna många tusen på att åka 10 mil