Sida 1 av 1
bromsljus
Postat: tor 06 dec 2007, 19:21
av vilbe
jag har en v70 -06 som jag satt en pirat bakvinge på men får nu felmeddelande pådisplayen (kolla bromsjus) har tagit strömmen ifrån original bromsljus i luckan. tips?
Vilbe
Postat: tor 06 dec 2007, 19:28
av ElStoffo
Har du båda ljusen inkopplade?
Det ska du inte ha!
Är det samma typ av lampa i din vinge?
Troligen inte!
Vingen håller antagligen inte samma spänning som ditt original bromsljus och därför reagerar bilen!
Postat: tor 06 dec 2007, 19:51
av vilbe
nä bara ett det nya. Får fel meddelandet när jag startar då kan jag reseta och får inget nytt meddelande förrän jag startar nästa gång
Postat: tor 06 dec 2007, 19:55
av JK24T
Helt naturligt att du får varningen. Du har förändrat resistansen i kretsen.
Postat: tor 06 dec 2007, 19:56
av forbo
Fick det meddelandet då jag monterade ett vitt bromsljusglas från radicast,
jag fick löda på ett extra motstånd så var meddelandet borta.
//Fredrik
Postat: tor 06 dec 2007, 19:57
av ElStoffo
Det är kanske långsökt, men kan det vara så att vingen är importerad och har en glödtrådsvakt som gör att du måste bromsa 1 gång varje gång innan du kör iväg?
Jag vet att i andra länder. t.ex. tyskland vill dom att man bromsar 1 gång när bilen startas och därför varnar om detta. Men vet inte om det gäller så pass nya bilar.
Om så är fallet får du byta glödtrådsvakt till den som är gjord för den svenska marknanden.
Men som sagt, bara en gissning!
Postat: tor 06 dec 2007, 19:58
av ElStoffo
Ok, nu kom det ju 2 svar som byggde på mitt första inlägg, då kan vi ju glömma min gissning!
Postat: tor 06 dec 2007, 20:26
av vilbe
var ute o kollade på original sitter det några grejer(kanske motstånd) på den nya bara en massa ledlampor ttor jag det heter. hur vet man storlek på motstånd låter lite inveklat.
Vilbe
Postat: tor 06 dec 2007, 20:38
av forbo
Jag köpte 5mm led förut och fick med en bunt med motstånd, chansade att det skulle funka med dom, och det gjorde det :)
//Fredrik