Sida 1 av 2
Byta termostat V70N -04
Postat: tis 20 nov 2007, 20:27
av 99075
Hej!
Är det svårt att själv byta termostat på en V70 - 04.
Sitter den taskigt till, eller?
Bilen blir tar lång tid att bli varm när det är kallt ute.
Postat: tis 20 nov 2007, 20:34
av Nexus
vad har du för motor i bilen??
sen kanske du får fler svar om du lägger tråden i rätt forums del
då du har en V70N

Re: Byta termostat
Postat: lör 14 nov 2009, 17:45
av kalasingh
Det går inte byta bara termostat du måste köpa hela huset som kostar ca 1200 kr på volvo butiken. Haft samma problem.
Försök inte öppna själv termostat bara då kommer det bara läcka (det finns ingen packing eller bara temostat lösa och köpa)
Re: Byta termostat V70N -04
Postat: lör 14 nov 2009, 22:09
av Nexus
flyttar och snacka om väcka liv i en gammal tråd :lol:
Re: Byta termostat V70N -04
Postat: lör 14 nov 2009, 22:25
av #27
Vad det gäller att byta endast termostat eller hela huset så beror det på vilket termostathus du har.
Jag tror att brytningen kom -05 ??:-/
Re: Byta termostat V70N -04
Postat: lör 14 nov 2009, 22:53
av Fred
Hehe...ja, här kan man snacka om "necroposting"!! :D
Nåja, när tråden ändå väckts från det döda kan jag ju rapportera att termostaten i min -02:a är busenkel att byta, två bultar och lyfta på locket! Billigt är det också...knappt ett par hundralappar om jag inte minns fel. Dessutom är läckaget inte mycket att bråka om, någon halvliter kylvätska som enkelt ersätts när man är klar med bytet.
Mvh
/Fred
Re: Byta termostat V70N -04
Postat: tis 17 nov 2009, 07:48
av tapsa
Hej, has v70-05 D5AWD 136kW.
det är sant att volvo/bilia färsälger bara satsen för 150euro, innebär termostat med huset. :D
termostaten kostar 30euro untanför bilia.
enligt service boken borde ps-pumpen tas bort förran det är möjligt att öpna termostat hus. :mrgreen:
jag lyckades öpna huset med torx bitar men det var inte alls lätt med ps-pumpen på sin plats.
i förhand ska ca. 2l kylar vättska låta rinna ut att den inte fyller termostat huset.
mvh tapsa
Re: Byta termostat V70N -04
Postat: tor 16 jan 2014, 13:48
av ermmpe
Hej
Jag behöver byta termostat på en V70 D5 AWD -07 men jag skulle vilja veta VARFÖR det inte går att byta bara termostaten istället för att byta hela termostathuset. Beror det på att det inte GÅR eller beror det bara på att Volvo har valt att inte sälja enbart termostaten?
Vissa skriver att det inte finns nån packning men vad menar man då? Det måste ju ändå sitta en packning där idag, hur blir det annars tätt för "locket" på termostathuset går ju att lossa.
Termostaten går att köpa separat på andra ställen än Volvo.
Det är ju en viss skillnad på att byta termostat för 300kr än att byta termostathuset för ca: 1400kr plus en massa arbete som krävs för att demontera huset. Kostar mellan 3-4000 att få det bytt på verkstad
Re: Byta termostat V70N -04
Postat: tor 16 jan 2014, 22:26
av S6024t
för att termostaten är "ingjuten" i huset,men ingen konst att byta huset..likadant på BMW på -70 talet,man fick köpa ett helt hus
Re: Byta termostat V70N -04
Postat: fre 17 jan 2014, 08:24
av ermmpe
Menar du att det inte går att få tätt igen om man öppnar huset?
Så vad är då dom två torx-skruvarna till som sitter på huset?
Dum fråga kanske men hur fick dom in termostaten från början och framför allt, hur fick dom tätt?
"ingen konst" rimmar dåligt med att det verkar ta 2-3h för en verkstad att göra det

Vi får se vad min mek kommer fram till. Han får både en termostat och ett termostathus så får vi se vad som blir billigast ......