Sida 1 av 1

Märkliga fel i vanlig ordning.

Postat: tor 14 maj 2026, 11:24
av Karlschwed
Jag köpte en Volvo S60 -01 för två veckor sedan i Västerås, körde hem den till Gullspång och ALLT funkade perfekt.

Hade den några dagar och körde runt lite varstans, allt funkade fortfarande.

Ställde Volvon på Söndagen och tog firmabilen, var borta en vecka, kom hem ställde den, och bytte till Volvon...

Trycker på fjärrkontrollen men inte ett smack händer...

Låser upp med nyckel, endast förardörren öppnas...

Sätter mig i sätet, stoppar i nyckeln och vrider om = inte ett endaste smack händer, allt UTOM radion är precis stendött, ingenting varken lyser, surrar eller klickar någonstans.

"Jaha, något har dragit ur batteriet" tänker jag, mäter det som sitter i vilket är smockfullt, hämtar ett splitternytt och byter.

Samma resultat, alltså INGET händer.

Byter batteri i bägge nycklarna, samma sak, inget händer...

Haft några bilkunniga här som tittat och de har kliat sig i huvudet och åkt hem...

Den har även varit inne på en lokal verkstad som kollat, samma där, ingen hittar felet...

Ytterst tacksam om någon har en teori.

Re: Märkliga fel i vanlig ordning.

Postat: tor 14 maj 2026, 17:10
av sicnarf
Så dina bilkunniga hade inte någon felkodsläsare med sig?

Re: Märkliga fel i vanlig ordning.

Postat: tor 14 maj 2026, 18:06
av Karlschwed
Bilkunniga och bilkunniga, de är i alla fall klart bättre än mig på "nyare" bilar...

Jag mekade bil på 70, 80-talet och då höll jag på mestadels med jänkare, idag byter jag olja på sin höjd, har ruttnat totalt på dagens superkomplicerade prylar.

Re: Märkliga fel i vanlig ordning.

Postat: fre 15 maj 2026, 01:33
av Derank
Ja, hade jag ingen felkodsläsare skulle jag börja med att klla alla säkringar, sedan mäta upp om tändningslåset släpper igenom spänning då man vrider på nyckeln. Men det borde väl verkstan redan ha gjort kan jag tycka.