Sida 1 av 1

Ingen ström till bränslepump för tillsatsvärmare (Löst)

Postat: sön 09 nov 2025, 09:33
av Erik211
Hej,
Jag köpte nyligen en XC90 D5 2010, där dieselvärmaren inte fungerar - och så här års skulle det vara väldigt skönt att få igång den. Efter en del felsökande så har jag kommit fram till att problemet är att inte bränslepumpen får någon ström. Om jag kör direktstart parkeringsvärmare så hör man att värmaren startar och går c:a 1 minut, men stängs sedan av. Både fläkt och vattenpump går att starta fint från Vida och ger inga felkoder.
Jag har dock felkod CEM-5F40 (Bränslepump för låg signal) i Vida. Om jag "tvångskör" bränslepumpen i Vida och mäter i bränslepumpens kontakt så har jag ingen spänning där (om jag förstått det rätt så ska det pulsas 12V). Vida visar dock 7Hz puls (jag killgissar att det värdet mäts internt i styrenheten för värmaren?).
Jag testade för säkerhets skull också att hänga på en ny bränslepump, men den är lika död som den gamla.

Min fråga är om någon här vet hur det ser ut på vägen till bränslepumpen? Dvs kommer spänningen direkt från värmarens styrenhet? Eller kommer det någon annanstans ifrån? Finns det någon säkring eller relä på väg till bränslepumpen? (Sjävla värmarens 25A-säkring är hel, och som sagt startar fläkt och vattenpump).

Kanske någon varit med om samma symptom och har tips? Annars är väl nästa steg att riva fronten och mäta vid bränslevärmaren, och sedan följa kabelstam till pumpen (så tips på grejer att kolla innan den operationen är mottages tacksamt :-D )

Re: Ingen ström till bränslepump för tillsatsvärmare

Postat: mån 10 nov 2025, 10:44
av Lelleprinter
Säkring 4 i motorrummet är gemensam för, Bränslepump tillskottsvärmare, Kylvätskepump tillskottsvärmare samt Tillskottsvärmare.
Och den var hel i ditt fall.

Volvo DTC CEM 5F40
Code: CEM 5F40
Definition:

Electronic Control Unit Hardware Performance - Bias Level Out of Range
Description:

The control module runs the program to detect an internal fault when power up is commanded.
The only requirements are voltage and ground.
This program runs even if the voltage is out of the valid operating range.
The keyless entry control module will set this DTC with symptom byte 39 when the keyless entry control module antenna is activated.
Cause:
The control module has detected an internal malfunction.

Bifogar schema för tillsatsvärmaren.

Där item är
6/35 bränslepump
6/73 kylvätskepump
9/30 Tillsatsvärmare
4/7 Styrenhet, tillsatsvärmare, CPM

Bränslepumpens matning kommer från stift 13 på CPM och går via en överhettningsbrytare i tillsatsvärmaren.
Högst troligen är det den som har löst ut.
XC90 dieselvärmare.png
XC90 dieselvärmare.png (68.44 KiB) Visad 1386 gånger

Re: Ingen ström till bränslepump för tillsatsvärmare

Postat: lör 15 nov 2025, 10:28
av Erik211
Tusen tack!
Detta hjälpte mycket, jag hade ingen aning om att matningen till bränslepumpen gick via överhettningsbrytaren. Då blir det till att riva front och testa att byta överhettningsbrytaren.

Re: Ingen ström till bränslepump för tillsatsvärmare

Postat: lör 06 dec 2025, 18:01
av Erik211
Jag ville bara uppdatera posten och återigen tacka så mycket för hjälpen. Bytte överhettningstermostaten idag, och efter det fungerar värmaren perfekt!
Dock är jag nyfiken på hur den där överhettningstermostaten fungerar egentligen. Jag trodde att det bara var en termistor som ökade i resistans när termperaturen stiger. Jag mätte den gamla, men den hade exakt samma resistans som den nya. Då var det iofs vid rumstemperatur, kan ju tänkas att den gamla är överkänslig vid högre temperaturer.