Sida 1 av 1

Knackande motor volvo v70 2.4 03

Postat: tis 09 sep 2025, 14:49
av Orre87
Tjena! Jag upptäckte denna knackning idag när jag starta bilen, har sökt runt lite och verkar kunna vara ram/vevlager eller något med ventiler. Men är lite osäker så skriver därav detta inlägg då jag även inte vågar köra ifall det är allvarligt. Som ni kan höra i videon om man lyssnar noga så kommer ett knackande då och då, det blir starkare när kopplingen är uppe eller gasar. (ber om ursäkt över bruset, dålig bromsservo)

Bilen har snurrat 37k och motorn är en 2.4 bensin. Gjorde en vanlig service för ca 2 år sedan, och använde mig då av ”Q8 Formula Excel Long Life FE 0W-30” från okq8.

Det var även 16 år sedan som kamremmen och allt det byttes, nu lär nog inte det va knackningarna men kan vara bra och veta kanske. (om någon har tips kring byte av kamrem så skriv gärna, då jag tänkte försöka mig på ett utan erfarenhet med yt tutorial, har verktyg)

eller ska man inte lägga en krona till och köra tills det rasar?

videon: https://youtube.com/shorts/xaksDTsw764? ... I1vJX2YlRq

Re: Knackande motor volvo v70 2.4 03

Postat: tis 09 sep 2025, 17:27
av Erik Å
Orre87 skrev: Igår, 14:49 Det var även 16 år sedan som kamremmen och allt det byttes..
Mig veterligen ska remmen bytas minst vart 10:e år även om man inte passerat milgränsen (är väl 16k på dessa motorer numera)

Är det inte det klassiska drevklappret i växellådan som hörs? Hänger ihop med att synkroniseringsringarna är utspridda på in- och utgående axel för att spara plats. Det gör att hälften av drevparen roterar även stillastående med friläge i. Motorns rotationshastighet pulserar på tomgång och då slår dreven i det spel som finns mellan dem..
Lyssna ute vid vänster framhjul, där brukar det låta mest. Särskilt om bilen är varmkörd och har stått still nån kvart så all olja runnit ner från dreven. När man frikopplar slutar allt i lådan att rotera och då blir det tyst. Sen så fort man börjar köra så vispar kronhjulet i differentialen upp olja över resten av dreven och då minskar ljudet.
Finns det tillräckligt med olja i lådan?

37k är ju inget, jag är snart på 66k :-/