Sida 1 av 1

V70n 2,5t -04 (halvt hjärndöd?).

Postat: lör 06 jan 2024, 15:21
av LordRB
Hej, och tack för att du klickade på min tråd.

Körde till jobb och allt funkade som det ska när jag parkerade bilen. När jag skulle hem låste jag upp bilen och märkte direkt att något inte stämde. Centrallåset fungerade inte. Satt mig i bilen och kupé fläkten hade startat utan att nyckeln satt i tändningslåset. Startade bilen och upptäckte att instrumenteringen var helt död. Halvljuset var på men vissa reglage fungerade inte t.ex. inget helljus och blinkers. Varningsblinkersen fungerade men inte v och h blinkersen. Vindrutetorkaren fungerade men inte vindrutespolaren. Bromsljus, halvljus och bakljus fungerar. Främre sidorutorna fungerade kom och gick medans de bakre var helt döda.
Lossade på +kabeln i motorutrymmet och gjorde bilen strömlös en stund. Hjälpte inte, var samma sak när bilen hade ström igen. Störigt att man inte kan öppna bakluckan på annat vis än via centrallåset (som nu inte fungerar).

Frågan är då om detta kan bero på en trasig CEM/ECU? Sitter ovanför pedalerna?
Någon vettig firma som kan laga den?

Verkligen tack på förhand 🙏

Vänligen,
Robert

Re: V70n 2,5t -04 (halvt hjärndöd?).

Postat: lör 06 jan 2024, 18:16
av sicnarf
Kolla batteristyrkan vid tomgång och vid avstängd motor. Din gen kan vara kass och laddar dåligt

Re: V70n 2,5t -04 (halvt hjärndöd?).

Postat: lör 06 jan 2024, 21:35
av LordRB
sicnarf skrev:Kolla batteristyrkan vid tomgång och vid avstängd motor. Din gen kan vara kass och laddar dåligt
Hur kommer jag åt batteriet när bakluckan är låst?
Eller jag kan mäta det i motorutrymmet?
Tack.

Re: V70n 2,5t -04 (halvt hjärndöd?).

Postat: lör 06 jan 2024, 22:12
av klacken
Går lika bra i motorrummet,pluskabeln har du ju hittat redan och sen minus i karossen.

Re: V70n 2,5t -04 (halvt hjärndöd?).

Postat: lör 06 jan 2024, 23:15
av LordRB
klacken skrev:Går lika bra i motorrummet,pluskabeln har du ju hittat redan och sen minus i karossen.
Tack. Då ska jag ta mig en titt på det på måndag. Skönt att den åtminstone står inomhus.

Re: V70n 2,5t -04 (halvt hjärndöd?).

Postat: mån 08 jan 2024, 23:42
av LordRB
Mycket märkligt. Idag när jag satte på tändningen återkom belysningen på instrumentpanelen men centrallåset och elhissarna funkar fortfarande inte. Instrumentpanelen flimrade en del vilket jag inte heller sett tidigare. Laddar batteriet över natten och ser vad resultatet blir. Är ingen expert men lutar det inte lite åt dålig jord(kabel)? Ska även kolla upp det om jag hittar vart jordflätan finns.
Testar att mäta generatorn imorgon.

Re: V70n 2,5t -04 (halvt hjärndöd?).

Postat: tis 09 jan 2024, 22:03
av LordRB
Uppdatering…..
Idag var det precis som i förrgår dvs instrumentpanelen död, elhissar osv. Batteriet fulladdat men CTEK laddaren klagade på att batteriet inte var i fullgott skick. Inget man märker och motorn startar utan problem. Generatorn laddar 14,4.

Re: V70n 2,5t -04 (halvt hjärndöd?).

Postat: ons 10 jan 2024, 08:18
av sicnarf
Då är batteriet skadat. Vad visar batteri styrkan 24 timmar efter att bilen användes sist?

Re: V70n 2,5t -04 (halvt hjärndöd?).

Postat: tor 01 feb 2024, 00:29
av LordRB
Bytt till nytt batteri. Generatorn laddar ca 13,65 på tomgång. Efter batteribyte funkade allt som det ska men efter ca 1,5 mil, åter till ruta 1.
Lossat på jordkabeln i motorutrymmet och rengjort kontaktytorna men ingen skillnad.

Kan det kanske vara något relä?

Tänker att bilen är uppdelad i två delar där den ena delen styr motorn, halvljus, bakljus, torkararmarna, stereo, fläkt, innerbelysning och andra delen (felande delen) instrumentkluster, elhissar, blinkers, vindrutespolaren, centrallås, helljus.
Är det ECUn som styr båda delarna?
Sitter en del relä ovanför pedalerna som kanske är anledningen?

Tack för hjälpen 🙏

Re: V70n 2,5t -04 (halvt hjärndöd?).

Postat: fre 07 mar 2025, 20:29
av blueride
Hej, kom du till rätta med orsaken till problemen?

Jag har samma beteende på min v70 -07 D5 automat.
Luktade lite bränd el när jag startade den och sen nästa gång jag skulle ha igång den var den som du beskriver.

Marcus