Sida 1 av 1

Låg ljusbild V70 -05 Xenon

Postat: mån 20 nov 2023, 20:36
av hagfeldt
Fick en tvåa på besiktningen på att ljusbilden är lite för låg på vänster sida. Jag har provat att höja ljusbilden genom att skruva på den vita ljusterskruven men den är i det högsta läget. Jag har också kollat så lägesvivaren bak ser fin ut och det är inget att anmärka...

Förra året gick den genom besiktningen utan problem och sedan dess så har jag bytt fjädrar bak (den var trött i fjädring och stötdämpare) så nu är den högre i baken. Sen har jag bytt själva lamporna men det vet jag inte om det var innan eller efter förra årets besiktning =)

Vad finns det mer jag kan kolla för att kunna höja ljusbilden lite?

Mvh

Re: Låg ljusbild V70 -05 Xenon

Postat: mån 20 nov 2023, 21:05
av sicnarf
Är lampan rätt isatt? Ta ut den och sätt in igen och se om det blir skillnad

Re: Låg ljusbild V70 -05 Xenon

Postat: mån 04 dec 2023, 12:19
av hagfeldt
Jag provade att ta i och ur lamporna och det blev ingen skillnad, jag provade också att koppla i och ur ställmotorn bakom lampan och jag kanske kanske upplever att den blev lite bättre, men det kan lika gärna vara placebo, men jag vet att den iallafall sitter ordentligt som den skall.
såhär ser ljusbilden ut mot en vägg och när jag kör (vet inte om detta säger så mycket)

Skulle det kunna vara lägesgivaren vid bakaxeln ändå? den ser och känns bra men kan den göra så ena lyset står lite fel?


Jag fick låna och läsa ut felkoder och fick ut dessa koder:
CEM-8F1C
REM-8F13
REM-DD10
REM-8F10

samt att jag provade att kalibrera xenon men efteråt stod det att kalibreringsresultatet lägesgivare = ej ok
Mvh

Re: Låg ljusbild V70 -05 Xenon

Postat: mån 04 dec 2023, 19:21
av Storfot
I Vida går det att se värdet från lägesgivaren, du kanske har något liknande i ditt program. I så fall kan du ju trycka ner bilen bak och se om värdet ändras. (Jag tror att min visade 2,12 V utan last, men jag kan minnas fel.)

Jag hade också justerproblem för ett tag sedan. Lägesgivaren var kass så båda lyktorna pekade ner i backen. Efter byte och kalibrering så gick högersidan att justera, men vänster gick inte att justera upp tillräckligt. Men efter några dagar så åkte den plötsligt upp en bra bit så jag fick justera ner den igen och nu verkar allt fungera som det ska.

Re: Låg ljusbild V70 -05 Xenon

Postat: lör 09 dec 2023, 16:15
av hagfeldt
Tror att jag hittat felet..... efter att jag bytt fjädring bak förut så måste jag ha satt armen på lägesgivaren fel, så inte så konstigt att den inte fungerar som den skall.... det är dock ingen skillnad just nu när jag ändrade armen, men en ny kalibrering kanske gör susen? Ljusen är uppvridna till högsta läger på dom vita ställskruvarna, dom skall väll vara i mitten när man gör kalibrering? 😁