Sida 1 av 1

Strålkastare

Postat: tis 06 sep 2022, 10:37
av Tankspridd
Är det någon som vet om det är möjligt att flytta över bixenon delarna på ett vanligt strålkastarhus ?

Sitter med en komplett lykta med ett trasigt fäste för lyktan mot kaross

( Xc70 Årsmodell 2004 )

Re: Strålkastare

Postat: tis 06 sep 2022, 17:24
av Tankspridd
Alternativt om någon vet om var man kan hitta en eftermarknadsdel / Eller en skrotad lykta med kassa reflektorer och glas ( att köpa en splitter ny valeo verkar overkill även om bilen är i toppskick )

Mvh Thomas ( som hoppas att han inte bryter mot någon regel nu )

Re: Strålkastare

Postat: tis 06 sep 2022, 18:37
av V70nyburjaren
Det räknas som halv-ljus konvertering till Xenon och du kommer få körförbud första polis som stannar dig, och spara delarna för att byta tillbaka innan besiktning för att inte åka på en tvåa (eller värre) var redo på det.

Det måste finnas automatisk nivåreglering och reflektorerna, samt även glaset (ljusbilden) skiljer sig något väl?

Re: Strålkastare

Postat: tis 06 sep 2022, 23:16
av Tankspridd
Jag har rubb och stubb så konvertering blir det inte . Dock gav jag upp mitt sökande efter en defekt lykta att flytta över alla delar till . Hittade en utbytesdel efter mångt och mycket . Sparar den gamla lyktan ifall behov av reservdelar dyker upp eller om någon annan behöver någon del ( själva höljet är kaputt )