Sida 1 av 1

CANBUS-kunniga: BiFuel, kan man programmera om gasmätare i DIM till bensin?

Postat: fre 01 apr 2022, 10:41
av Fred
Halloj!

Det här är kanske en lite udda fråga, men är det möjligt att programmera så den analoga mätaren i DIM visar bränslenivån i bensintanken istället för gasnivån?

Min V70 -02 ska snart få sitt gassystem pluggat och omregistreras till enbart bensindrift pga av att komposittanken nått sitt sista användningsdatum. Detta kommer innebära att den analoga bränslemätaren alltid kommer visa tomt och den orangea varningslampan vid mätaren kommer lysa. För att se nivån i bensintanken kommer jag behöva vrida på vänstra rattspakens väljarhjul för att få fram infon om detta i den digitala displayen nere till vänster i DIM.

Vad jag vet är DIM inte unik för BiFuel, så kan det månne vara så att det går att ”styra om” signalerna från bränslegivarna så att bensintankens signal går till det analoga instrumentet istället. Gastankensgivares signal behöver ju inte gå någonstans alls, då den inte är relevant längre.

Fråga 2 gäller bränsleomkopplarens knapp nere i knappraden framför växelspaken. Jag vet att knapparna i den raden kan flyttas runt så som man vill ha dem utan att något behöver programmeras om, men vad händer om man helt sonika plockar bort en knapp och ersätter med en blindknapp? Bränsleomkopplaren kommer inte ha någon funktion när gassystemet pluggas, och jag stör mig lite på grejer som finns om de inte gör något.

Gassystemet i sig är inte kopplat till CANBUS i 02-orna, så några felkoder lär inte sättas vad som än görs med det.

Mvh
Fred

Re: CANBUS-kunniga: BiFuel, kan man programmera om gasmätare i DIM till bensin?

Postat: lör 02 apr 2022, 09:17
av Rådlös
Är det inte så att dom här gasjobben måste göras av en certifierad verkstad?
Då måste ju dom klara av den biten också. Annars gör dom ju bara halva jobbet, kan man tycka. Halva jobbet men tar betalt för hela.

Re: CANBUS-kunniga: BiFuel, kan man programmera om gasmätare i DIM till bensin?

Postat: lör 02 apr 2022, 11:39
av Fred
Vad jag kunnat hitta finns inget krav på att jobbet MÅSTE utföras av certifierad verkstad...bara att det skall utföras i enlighet med tillverkarens anvisningar.

När det gäller mätarna så tror jag inte att Volvo brytt sig om ta med den operationen. Bilarna har ju fungerande bensinmätare, även om den skiljer sig från vanliga bensinare. Men detta är bara vad jag tror...

Re: CANBUS-kunniga: BiFuel, kan man programmera om gasmätare i DIM till bensin?

Postat: lör 02 apr 2022, 15:04
av vjohnj
Kolla med nån av dessa:

@fredriknilsson

@johnnype

Re: CANBUS-kunniga: BiFuel, kan man programmera om gasmätare i DIM till bensin?

Postat: mån 04 apr 2022, 20:05
av Fred
vjohnj skrev:Kolla med nån av dessa:

@fredriknilsson

@johnnype
Är de medlemmar här på jagrullar?

Re: CANBUS-kunniga: BiFuel, kan man programmera om gasmätare i DIM till bensin?

Postat: tis 05 apr 2022, 01:25
av v16v
Ja