Hej! Har precis skaffat en XC70 -02 bensinare, nytt batteri mm. Ikväll var den helt död, inte ens ett klick från startmotorn. Men lysena var starka så det är nog inget fel på batteriet. Finns det nån säkring som kan ha gått?
Re: Startar inte
Postat: tor 07 okt 2021, 07:33
av EvaaNo
Hade samma bekymmer förra hösten, kom ut en morgon och inte ens startmotorn funkade men batteriet verkade okej. Fattade ingenting bilen startade ju till och med kvällen innan. Visade sig att ett av tändstiften såg litet trist ut bytte alla och sen dess inga problem. Jätteskumt alltså. Började också kolla säkringar och annat innan jag kom vad det var! Kanske ska kolla över det också om du inte redan gjort det?
Re: Startar inte
Postat: tor 07 okt 2021, 10:22
av Rejser99
..
Re: Startar inte
Postat: tor 07 okt 2021, 10:26
av dieselkenneth
Om startmotorn är helt död kan ett bra tips vara att kolla den klena kabeln till startmotorn. Är inte helt ovanligt att det blir glappkontakt på flatstiftet med tiden.