Sida 1 av 2

V70 beter sig konstigt

Postat: ons 07 jul 2021, 12:56
av WilleKarlsson
Hej, min V70 t5 från 2005 har börjat spöka med mig. Har gått bra i några hundra mil men tomgången har alltid legat på 550 rpm vilket jag tycker känns lite lågt men vad vet jag.

Hur som helst så har den börjat krångla dom senaste dagarna, när man startade förut så gick alltid kallstarten in så bilen varvade typ 1700 i några sekunder vilket den ska, men nu lägger den sig direkt på 550 och misstänker lite så att det vibrerar. Den är också segstartad, förr startade den alltid direkt, nu får man hålla starten i typ 2 sekunder extra plus att den dör ibland men startar direkt efter. När man väl börjar köra så går den fint.

Allt detta började med att bilen stod i en vecka och när jag sedan skulle köra så var batteriet stendött, gick inte ens att låsa upp bilen. Nu har jag börja möte batteriet på kvällen och sedan p morgonen. På kvällen brukar det ligga runt 12,6 volt och sedan 12 timmar senare så ligger det runt 12,2 volt. Det tycker jag känns konstigt?

Är det någon som har haft liknande problem eller har någon idè eller kan se något sammanhängande i mitt problem med ström och att den går dåligt på tomgång? Tacksam för alla svar!

Re: V70 beter sig konstigt

Postat: ons 07 jul 2021, 13:26
av malajo
Låg tomgång har jag varit med om precis samma sak. Låter som ett skitigt luftspjäll. Öppna spjället och kolla så det inte sitter skit precis där det "stänger"
Det ska va en liten glipa så motorn alltid får lite luft men när där samlas skit så får motorn för lite luft vilket ger lägre varv

Skickat från min Mi Note 10 via Tapatalk


Re: V70 beter sig konstigt

Postat: ons 07 jul 2021, 17:17
av race02
Hej.Läge för ett nytt batteri,tycker jag det låter som.

Re: V70 beter sig konstigt

Postat: tor 08 jul 2021, 12:55
av WilleKarlsson
Jag bytte till öppet luftfilter häromdagen, och insåg att lmm kanske inte mår så bra av det så jag bytte tillbaka till original luftfilter samt rengjorde lmm lite med brake cleaner och tryckluft lite försiktigt. Bilen går nu mycket bättre men när man startar så dör den direkt och startar man sen igen så går den precis som den ska. Kan lmm ha tagit skada och orsakat detta problem?

Re: V70 beter sig konstigt

Postat: tor 08 jul 2021, 13:05
av malajo
Kollade du gasspjället när du var där och rotade?

Skickat från min Mi Note 10 via Tapatalk


Re: V70 beter sig konstigt

Postat: tor 08 jul 2021, 15:02
av WilleKarlsson
Nej, det kollade jag inte men jag kanske borde ta och göra det. Tycker fortfarande att det är konstigt att bilen är segstartad och dör direkt första gången men startar och går bra sen direkt på andra gången

Re: V70 beter sig konstigt

Postat: tor 08 jul 2021, 17:33
av S6024t
Fundera inte så mycket,gör som "malajo" säger först,sedan kan man läsa av bilen om det föreligger något fel..

Re: V70 beter sig konstigt

Postat: tor 08 jul 2021, 17:56
av WilleKarlsson
Har läst ut felkod nu på lmm, signal too low. Så det är med störst sannolikhet den som gör så att bilen dör när man startar.

Angående att den tjuvdrar ström så har jag nu mätt och den drar 0,06 ampere vilket känns lite mycket men ändå inte tillräckligt för att dra halva batteriet på en natt. Vad ska dom normalt ligga på?

Re: V70 beter sig konstigt

Postat: tor 08 jul 2021, 18:07
av malajo
Testa detta ut kabeln till lmm och kolla om det gör nån skillnad

Skickat från min Mi Note 10 via Tapatalk


Re: V70 beter sig konstigt

Postat: tor 08 jul 2021, 20:30
av WilleKarlsson
Det tänkte jag inte på, får bli att testa imårn