Sida 1 av 1
Oljeläckage
Postat: lör 17 apr 2021, 15:48
av Bubs
Har märkt att min V70 2004 har läckt olja Var under idag och kollade såg att den läckte på kamremsidan så det är väl packboxen till vevaxel eller nån kamaxeltätning . Såg att den var ordentligt blöt också på andra sidan av motorn alltså på förarsidan runt den stora klumpen där axeln mellan framhjulen går in samt att den var blöt uppåt på motorblocket Vad kan det vara som läcker?
Mvh Bubs
Re: Oljeläckage
Postat: sön 18 apr 2021, 15:40
av Timotht
Ursäkta min svenska, är från Norge men vi provar svara..
Har du kollat returlinjan til turbo? Är en liten o-ring där som ofta läkker.
Länge sänn PCV ble servat sist?
Sent from my IN2023 using Tapatalk
Re: Oljeläckage
Postat: sön 18 apr 2021, 19:53
av Bubs
Det är en 170 hästars motor så jag har ingen turbo på den. Jag tänkte också på PVC men tar jag bort oljepåfyllningslocke med motorn är igång så då ser jag att påsen sugs inåt och då skall det väl inte vara något fel på PVC för jag har väl då ett undertryck i motorn och då är väl pvc riktig
Mvh Bubs
Re: Oljeläckage
Postat: sön 18 apr 2021, 20:10
av Timotht
Pcv är inte alltid så lätt, den drar vakum i olje pannan ochså.
Prova samma med dipstick'en, 8/10 gånger fiksar pcv problemet.
Sent from my IN2023 using Tapatalk
Re: Oljeläckage
Postat: sön 18 apr 2021, 22:20
av Bubs
Förlåt nu fattar jag inte Vad menar du med att prova med dippsicken? Är det hålet för oljestickan du menar? För den skall väl suga in där också? eller har jag fel?
Mvh Bubs
Re: Oljeläckage
Postat: sön 18 apr 2021, 22:26
av Timotht
Japp, men kolla ochså ved lite högre rpm om du har vakum.
Pcv borde bytas vid 160k km.
Sent from my IN2023 using Tapatalk
Re: Oljeläckage
Postat: mån 19 apr 2021, 18:15
av Bubs
Nu har jag kollat vaccum och det verkar inte vara nåt fel på pcv så då undrar jag om det är läckaget från packboxen för vevaxel på samma sida som kamremmen kan det då stänka över på andra sidan av motorn alltså mot växelådan så att den också blir full av olja eller är det troligt att det läcker på den sidan också
mvh Bubs
Re: Oljeläckage
Postat: tis 20 apr 2021, 19:44
av Sarokh
Läcker det olja i kylarvätskan?
Re: Oljeläckage
Postat: ons 21 apr 2021, 10:51
av Bubs
Nej ingen olja i kylarvätskan
Re: Oljeläckage
Postat: sön 09 maj 2021, 08:55
av Libbe
Leta läckor av olja i motorrummet kan vara rent ett Helvete! Och det kan finnas MÅNGA orsaker till läckage. Vore jag som du Bubs* skulle jag göra en ordentlig motortvätt.+ Under motorn och lådan samt chassiet runtomkring. Sedan blåst den torr med tryckluft.
Innanför kamremskåpan skulle jag använt *Bromsrent,trasor,tryckluft! För att få det helt rent. Sedan skulle jag provköra en sväng! Och letat efter eventuella läckande ställen? Är motorn torr o helt rent? Lä'r det ju synas där oljan "blöter på" ?? Man kan också lägga en kartong under bilen när den är parkerad. Då ser du ju vilken sida den läcker på?
Läckande VVT enheter är inte alls ovanligt.när den blir med åren och Miltalen springer på!
OM Vevhusventilationen inte fungerar? Är det oftast Packboxen i Vevaxeln som trycks ut av motorns tryck! Men läckande Packboxar vid VVT enheterna kommer vid slitage och Miltal oftast.