Sida 1 av 1
problem med höger rattspak s80 -99
Postat: mån 01 feb 2021, 18:22
av Jonnystrom
lite problem med rattspaken, all funktion lade av för några dagar sedan, dvs spolning av vindrutan samt vindrutetorkarna. har kollat säkringarna enligt instruktionsboken, inga var brända. provade även att byta säkring ändå. funkade inte heller. funderar om det är värt att prova byta ut hela spaken ifall problemet är den? annars misstänker jag väl att det är något större el fel, vilket jag självfallet inte hoppas på. någon som har några ideer vad som kan vara fel?
Re: problem med höger rattspak s80 -99
Postat: tis 02 feb 2021, 23:23
av Chilly
Prova ta bort hela armen. Öppna den och gör rent den inuti. Det hamnar smuts inuti över åren som kan börja leda smygströmmar som kan störa ut elektroniken.
Re: problem med höger rattspak s80 -99
Postat: ons 03 feb 2021, 20:51
av Jonnystrom
Plockade av den och rengjorde den, hittade inte särskilt mycket av något förutom fukt. Lät den torka över natten,
Men det löste ej problemet.
Re: problem med höger rattspak s80 -99
Postat: ons 03 feb 2021, 21:06
av sicnarf
Testa göra rent med elektronik rengörings spray. Jag lovar det är bäst. Men om din spak är helt död så kan den inte göra mirakel.
Re: problem med höger rattspak s80 -99
Postat: ons 03 feb 2021, 21:36
av dieselkenneth
Gör även rent VÄNSTER rattspak dom hör ihop elektriskt. I alla fall på v70N. (Kostar inget extra)
Re: problem med höger rattspak s80 -99
Postat: tor 04 feb 2021, 07:59
av Jonnystrom
Ska prova rengöra båda, kanske är likt v70n, återkommer med resultat. Annars bör väl inte en ny spak vara allt för tufft för plånboken?
Re: problem med höger rattspak s80 -99
Postat: tor 04 feb 2021, 09:18
av sicnarf
2-300 kr
Re: problem med höger rattspak s80 -99
Postat: tor 04 feb 2021, 17:10
av Jonnystrom
Körde hem idag, och under körningen började vindrutetorkaren fungera, tills jag rörde spaken för att ändra hastigheten, efter det lade den av igen. Börjar bli mer å mer säker på att felet sitter i själva spaken, men är ingen mekaniker