Sida 1 av 1

Helljus problematik.....

Postat: lör 31 mar 2007, 13:10
av V70BiFuel03
Har nu haft min kära V70n -03 i ca ett par månader. Märkte härom kvällen (har fungerat utmärkt förut) att när jag skulle slå på heljuset så ville det inte "låsa" sig...dvs nu kan jag bara blinka med helljuset :( Jag försökte att hålla inne spaken medans jag körde men med tanke på att det var på en mörk krokig landsväg ute på landet så resulterade det bara med (var ju tvungen att svänga hit & dit) att jag ibland ofrivilligt blinkade höger eller vänster (måste ha sett ut som en senil kärring som var ute & körde :) .

Någon som kan tänkas ha någon uppfattning om vad det kan vara för fel? Snälla! Säg inte att det är något dyrt/kostsamt! :wink:

Postat: lör 31 mar 2007, 13:20
av CarMan
står ljus vredet i rätt läge?

Postat: lör 31 mar 2007, 13:23
av V70BiFuel03
Eh.... Det tror jag.....rör aldrig det...så det borde det göra...(Ska kolla det när jag går ut med hunden om en liten stund).

Postat: lör 31 mar 2007, 14:07
av V70BiFuel03
CarMan!

You are the Man !!!!


:D :) :D

Visst hade du rätt. Vet inte hur den hamnat i "0" läge men det hade den :oops:

Tackar så mycket för din hjälp & snabba svar!