Sida 1 av 5

Säkringen till larmet placerad var??

Postat: fre 18 sep 2020, 09:10
av Anette62
Nu har jag kommit på att det sitter ett larm i min bil och skulle vilja ha det igång (ibland). Antar att säkringen är urplockad och behöver nu få veta vilken säkring det är ? :-/

Re: Säkringen till larmet placerad var??

Postat: fre 18 sep 2020, 09:32
av Micce1980
Kan även vara batteriet i sirenen, de brukar ge sig efter dessa år. I alla fall på V70n och S80, kanske fler.

Vad har du ens för bil och årsmodell, och står det inte alls i manualen?

Re: Säkringen till larmet placerad var??

Postat: fre 18 sep 2020, 09:50
av Anette62
Jag har en fin, välskött S60 årsmodell 2003
Har inte tittat i manualen, tänkte jag får förklarat bättre här på Forumet :-)

Re: Säkringen till larmet placerad var??

Postat: fre 18 sep 2020, 11:25
av wissel
Blir lite fundersam efter ditt inlägg.
Ditt larm blir alltid aktiverar om du använder fjärrisen,
så det kan inte avaktiveras på annat sätt än att du låser med nyckeln, eller ta bort programvaran via Volvo ÅF.
Säkringen sitter på sidan av instrumentbrädan på vänster sida. Kan vara säkring 26 eller 28, syns om du titta på insidan av locket.
Men som tidigare sagts så brukar sirenen tystna efter ca 10 år eller så....batteriet i sirenen som tröttnat och oftast förstört kretskortet i sirenen.
Men har du tur så kan du ju ta ur batteriet i sirenen o köra utan detta, på min 2003a så kör jag utan batteriet i sirenen nu sedan 5 år, allt funkar och sirenen ljuder när larmet går.
Blinkar din Diod vid låsning med fjärrisen?
Du skrev att du använder det ibland?
Hur då?

Re: Säkringen till larmet placerad var??

Postat: fre 18 sep 2020, 11:33
av Anette62
Det var mycket information, ska försöka reda ut vad som är vad. Och jag skrev att jag vill kunna använda larmet ibland, inte att jag använder det. Börjar med att titta på säkringar, kanske är det ingen säkring på plats. Jag vet att vissa kopplar ur larmet så... Hoppas det är så enkelt :nerd:

Re: Säkringen till larmet placerad var??

Postat: fre 18 sep 2020, 11:34
av Anette62
Och du skrev Diod. Menar du den lilla knoppen uppe på panelen som visar att larmet är på? Nej den blinkar inte.

Re: Säkringen till larmet placerad var??

Postat: fre 18 sep 2020, 12:21
av Anette62
Nu har jag kollat säkringarna..nummer 38 hade den ,och det sitter en säkring där. Sitter så hårt att jag inte lyckades få loss den!

Re: Säkringen till larmet placerad var??

Postat: fre 18 sep 2020, 12:27
av gubbstrutt
Har du nån säkring plockare? ser ut som en liten klädnypa brukar ofta sitta bredvid säkringarna eller i locket.
Jag är rätt säker på att han menar blinkdioden uppe på brädan.

Re: Säkringen till larmet placerad var??

Postat: fre 18 sep 2020, 12:33
av Anette62
Ja jag har en säkringplockare och använde den men lyckades inte rubba säkringen :-(

Re: Säkringen till larmet placerad var??

Postat: fre 18 sep 2020, 12:39
av sicnarf
Spruta elektronik rengöring på. Testa sedan igen.